Pomysły na biznes 2023 – na co postawić?

Chciałbyś prowadzić własną firmę? Masz świetny pomysł, ale nie wiesz czy wypali? Szukasz inspiracji biznesowych? Sprawdź moje propozycje.

Pracujesz na etacie a mimo to marzysz o tym aby mieć własną firmę? Zapewne masz mnóstwo pytań i wątpliwości. Czasem miewasz jakieś pomysły na biznes, ale nie wiesz czy mają szansę zaistnieć w rzeczywistości. Nie martw się, nie jesteś sam!

Pomysł na biznes – jak zacząć?

Znalezienie dobrego pomysłu na biznes to nie lada wyzwanie 🔥 Wiele osób, tak jak i ty, ma podobne rozterki i szuka inspiracji. Postaram się przybliżyć ci własną drogę, którą przeszłam, aby ostatecznie nadać kształt swoim pomysłom. Przybliżę Ci też różne możliwości, które warto przeanalizować.

Aby pomóc ci podjąć właściwą decyzję, podzieliłam swoją analizę na kilka etapów. Wybierz ten, na którym jesteś obecnie lub zapoznaj się z całością. Może zmienisz zdanie i dokonasz innego wyboru? Któż to wie?To zaczynajmy! 🙂

pomysł na biznes

Pomysły na własną firmę 2023 – kategorie biznesowe

Prowadzenie własnej firmy nie musi oznaczać budowania jej od zupełnych podstaw. Pamiętaj, że to tylko jedna z możliwości. Możesz przeanalizować różne modele biznesowe, wybierając taki, który będzie dla Ciebie najdogodniejszy. W zależności od Twojej wiedzy i umiejętności możesz postawić na taki model, w którym będziesz się spełniać w obszarach, w których jesteś mocny i masz wysokie kompetencje.

Na rynku spotkasz się z różnymi kategoriami biznesowymi, których podział zbudowany jest w oparciu o wykorzystywany model biznesowy, formę współpracy oraz źródło pomysłu. Przybliżę Ci niektóre z nich:

1. Franczyza

Jeśli kreatywność nie jest Twoją mocną stroną, za to dysponujesz np. lokalem w dobrej lokalizacji, jesteś zorganizowany, potrafisz zarządzać ludźmi, przeanalizuj tę opcję. Biznes na licencji pod marką franczyzodawcy to popularny model biznesowy.

W ten sposób funkcjonują marki takie jak: sklepy spożywcze Żabka, salony urody Yasumi, Restaracje Koku Sushi, Sklepy z artykułami wyposażenia wnętrz Komfort, sklepy z kosmetykami Organique oraz placówki finansowe banków Credit Agricole czy Alior Bank. To tylko niektóre z nich a możliwości jest naprawdę mnóstwo.

2. StartUp

Firmy typu StartUp to młode przedsiębiorstwa, związane z nowymi technologiami, w tym sklepy internetowe. Aby utworzyć biznes typu ”StartUp” powinieneś sprawnie poruszać się po tematyce związanej z sektorem high tech a także mieć własny pomysł na biznes, który będzie innowacyjny i skalowalny. Zwykle są to rozwiązania typu biznes online.

Finansowanie takiego projektu zwykle wymaga posiadanie własnego kapitału, czyli zgromadzonych środków finansowych. W przypadku ciekawych i innowacyjnych projektów, które rozpoczynają jako start-up możesz uzyskać wsparcie finansowe funduszy venture capital i aniołów biznesu.

StartUp typu sklep internetowy

Jak założyć sklep internetowy? Jeśli szukasz wsparcia we wdrożeniu sklepu internetowego lub chciałbyś przeanalizować swój model biznesowy sprawdź Akademię Biznesu VORMA. To mała firma, która na co dzień wspiera przedsiębiorców we wdrażaniu rozwiązań z zakresu e-commerce i digital marketingu.

Wspierają w procesach związanych z eksportem i importem danych, przygotowują także treści dla sklepów internetowych takich jak opisy produktów, opisy kategorii. Podpowiadają też jak wejść na rynki marketplace typu Allegro, Empik czy Morele.

3. Handel i usługi

To jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku możesz być resellerem, dystrybutorem, pośrednikiem, przedstawicielem handlowym czy agentem. Generalnie model biznesowy opiera się na nawiązaniu współpracy z dostawcami i sprzedaży ich produktów lub świadczeniu usług na wybranych rynkach.

W ten sposób funkcjonują na przykład wszystkie pozostałe sklepy spożywcze, nie oparte na franczyzie. Właściciel firmy podpisuje umowy z hurtownikami czy lokalnymi producentami, sprzedając je ostatecznemu nabywcy. Do grupy tej należą też wszelkie inne firmy oferujące usługi lub produkty, które zakupują u dystrybutorów.

4. Produkcja

W dzisiejszych czasach nie trzeba być właścicielem ogromnej fabryki, aby być producentem. Wszystko zależy od pomysłu na produkt, który będzie zaspokajał potrzebę klienta. Dzięki dostępności różnych rynków na świecie, możesz zamawiać materiały do produkcji z drugiego końca świata i prowadzić drobną manufakturę.

Przykładów małych biznesów, które w ten sposób zaczynały jest wiele. Kluczową sprawą jest znalezienie niszy rynkowej, czyli takiego obszaru, który nie został jeszcze zagospodarowany.

Przykładem mogą być produkty ekologiczne, które wyprodukowano w związku wprowadzeniem przez Unię Europejską ograniczeń związanych z wprowadzaniem do obrotu plastikowych sztućców i naczyń. Drewniane sztućce czy ekologiczne słomki do napojów szybko wypełniły lukę, zastępując produkty wycofane z rynku.

5. Zakup istniejącej firmy

Masz kapitał, który chcesz wykorzystać, jednak nie chcesz zaczynać od zera? Poszukaj gotowej, istniejącej na rynku firmy, która jest na sprzedaż. Oferta sprzedaży firmy nie zawsze oznacza, że przedsiębiorstwo sobie nie radzi a właściciel chce się go pozbyć.

Czasem życiowe sytuacje zmuszają kogoś do podjęcia takiej decyzji a z uwagi na to, iż marka radzi sobie na rynku właściciel nie zamyka biznesu a właśnie sprzedaje. Oferty sprzedaży firm można znaleźć w internecie, wymagają one jednak wiedzy ekonomicznej oraz znajomości rynku na którym funkcjonują, tak aby umieć ocenić wartość firmy i jej możliwości rozwoju.

6. Biznes MLM

Z pewnością przynajmniej raz zetknąłeś się z MLM nawet jeśli w tej chwili nie kojarzysz nazwy. Już tłumaczę. MLM to marketing wielopoziomowy, zwany sieciowym, który często brany jest pod uwagę jako pomysł na biznes dla młodych.

Model ten opiera się o bezpośrednią dystrybucję produktów lub usług przez przedstawicieli. Tak działają biznesy typu Avon, Amway czy Oriflame. Wynagrodzenie przedstawiciela często jednak nie zależy wyłącznie od jego własnej sprzedaży ale od wynagrodzenia całej grupy, w której działa.

Czy pomysł na biznes MLM się opłaca?

Młodzi adepci biznesu często słyszą, że to system w którym wszystkim się opłaca. Niestety w tym modelu nikt nie analizuje popytu i podaży a ważniejsze od sprzedaży jest pozyskiwanie nowych przedstawicieli, którzy poszukują następnych. Czyli mamy sytuacje, w której otwieramy trzy Żabki na jednej ulicy. Czy będą rentowne? W tym biznesie, jak dla mnie brak jest kontroli rynku tak, aby każdy mógł zarobić.

7. Freelancer

Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie możesz realizować projekty na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Nie musisz w takim wypadku otwierać działalności gospodarczej. Będziesz funkcjonować jako wolny strzelec realizujący cudze zlecenia. Możesz też obsługiwać firmy, realizując usługę na zasadach outsourcingu.

Model ten jest chętnie wykorzystywany przez programistów, specjalistów IT czy grafików komputerowych i to głównie przez mężczyzn. Dziś nie istnieje już coś takiego jak męski czy kobiecy biznes online. W każdym z powyższych modeli można znaleźć przedsiębiorców obu płci.

Freelancer – czy to się opłaca?

Niektórzy nie doceniają tego obszaru twierdząc, że lepiej pracować na umowie o pracę lub prowadzić działalność gospodarczą. Kluczową kwestią jest właściwa wycena swojej usługi oraz przemyślane liczenie swoich przychodów z uwzględnieniem podatków oraz własnych składek, odkładanych na emeryturę.

Kategorie biznesowe – podsumowanie

Jak widzisz masz wiele możliwości prowadzenia biznesu. Pomysły na biznes można skutecznie wdrożyć na wiele sposobów. Wybierz więc taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, da Ci najwięcej swobody, umożliwi skalowanie biznesu.

Pomysł na biznes w domu lub w biurze

Wiele ze swoich pomysłów lub rozwiązań biznesowych możesz z powodzeniem prowadzić w domowym zaciszu używając jedynie laptopa i internetu. Biznes online wymaga jedynie twojego zaangażowania i uwagi. Miejsce świadczenia pracy jest bez znaczenia.

Biuro w przypadku rozwiązań biznesowych online będzie dodatkowym „luksusem” a więc kosztem a więc jego potrzeba powinna być uzasadniona ekonomicznie. Ponadto zawsze możesz skorzystać z biura u klienta lub jeśli masz okresowo potrzebę prowadzenia rozmów z potencjalnymi klientami w atrakcyjnym biurze, zawsze możesz skorzystać z gotowych do wynajęcia biur na godziny. W dużych miastach, a nawet mniejszych to żaden problem.

pomysły na firmę

Wirtualne biuro dla Twojego biznesu

Jeśli nie chcesz mieć na wizytówce domowego adresu i szukasz siedziby dla swojej firmy, której w rzeczywistości nie potrzebujesz skorzystaj z wirtualnego biura. Możesz wynająć swoje wirtualne biuro z sekretariatem, telefonem i adresem.

Takie usługi świadczy wiele biur, które w twoim imieniu będą odbierać korespondencję i przesyłać ci ją w formie skanów. Ty będziesz realizować swoje pomysły na biznes a biuro będzie Cię reprezentować. Poza tym to relatywnie tania usługa. Sprawdź.

Skąd wziąć pomysł na swój biznes?

Niektórzy marzą o tym aby zostać drugim Zuckerbergiem. Chcieliby stworzyć biznes, który stanie się złotonośnym jednorożcem, czyli startupem wycenianym powyżej 1 miliarda dolarów. Uspokoję cię, nikt od Ciebie tego nie wymaga. Nie ma sensu na siłę szukać nowatorskich rozwiązań realizujących usługę dla całego świata. Pomysły na firmę mogą być wokół Ciebie.

Jeśli poważnie myślisz o własnym biznesie poszukaj możliwości, które masz w zasięgu ręki. Zainspiruj się tematami, które masz w zasięgu swojego wzroku. Poszukaj potencjalnych klientów, których potrzeby będziesz w stanie zaspokoić.

Pomysły na biznes – od czego zacząć?

Zastanów się jaki problem mógłbyś dla kogoś rozwiązać. Jakie są jego potrzeby, które dzięki Twoim naturalnym predyspozycjom, zostałyby zaspokojone. Przeanalizuj swoje kompetencje. Co jest Twoją mocną stroną. W czym jesteś dobry i co lubisz robić. Czy znasz się na jakiejś konkretnej branży. Od tego zacznij.

Pomysły na biznes

Rozwiązywanie problemów twoich potencjalnych klientów to podstawowy cel Twojego biznesu. Jeśli klient ma problem, którego sam nie jest w stanie rozwiązać chętnie za to zapłaci. Uzupełniaj te kompetencje, których klient nie ma w swoim zespole.

Własny pomysł na biznes – droga do spełnienia marzeń

Zarabiaj na swojej pasji i umiejętnościach. Zastanów się w czym jesteś dobry i jaką znasz branżę. Wykorzystaj te atuty. Znajdź firmy, które poszukują takiego specjalisty jak ty i skłonne będą płacić za Twoej usługi czy produkty.

W czym jesteś dobry – autoanaliza

Jak ty możesz znaleźć swój pomysł? Odpowiedz sobie na pytania: Co lubisz robić? Co potrafisz robić? Czy ktoś będzie skłonny zapłacić za Twoją wiedzę i umiejętności. Jak wiele takich firm, osób jesteś w stanie znaleźć?

Jeśli nie potrafisz przeprowadzić takiej analizy, zapytaj swoich najbliższych, znajomych, współpracowników, jakie kompetencje w Tobie dostrzegają. Co cenią w Tobie najbardziej? Takie informacje to nic innego jak pomysły na biznes.

Usprawniaj procesy

Czy zdarzyło Ci się spędzać zbyt wiele czasu nad jakąś czynnością, zwłaszcza taką, która jest powtarzalna. Nie tylko ty marnowałeś przy tym czas? Da się to usprawnić, przyspieszyć? Pomyśl jak dużej grupie ludzi usprawniłbyś pracę. Takie rozwiązania to dobry pomysł na biznes.

Uzupełniaj braki

Żałujesz, że w Twoim mieście nie ma restauracji Sushi? Nie tylko ty żałujesz? Jak dużo osób lubi tego typu kuchnię w Twojej miejscowości? A może znasz jakieś rozwiązanie, które świetnie funkcjonuje w innej lokalizacji czy w innym kraju i chciałbyś to wdrożyć u siebie? Przeanalizuj jak przystosować rozwiązanie do lokalnych preferencji rodzimych klientów i sprawdź czy pomysł znajdzie ich zainteresowanie.

Pracodawca to dobry klient

Pracujesz na etacie, ale masz jeszcze mnóstwo potencjału i wolnego czasu? Zaproponuj pracodawcy zmianę umowy o pracę na umowę B2B. W ramach wolnego czasu poszukaj innych podobnych klientów, dla których możesz świadczyć podobne usługi.

Twoje nowe doświadczenie z innymi podmiotami z pewnością korzystnie wpłynie także na obecnego pracodawcę. Być może „przyniesiesz” mu nowe pomysły i ciekawe rozwiązania stosowane przez inne firmy.

Co działało na rynku w 2021?

Obserwuj co przyjęło się w biznesie. Sprawdź czy jesteś w stanie usprawnić istniejące pomysły na biznes. Czy możesz łączyć produkty lub usługi w sposób, którego nikt wcześniej nie zastosował. Wykorzystuj efekt synergii lub wręcz przeciwnie, wydziel usługę lub produkt aby jeszcze mocniej się wyspecjalizować.

Spróbuj też zastanowić się czy możesz dostarczyć klientom istniejące produkty, ale szybciej, taniej, wygodniej. Świetnym przykładem jest Inpost, który zmienił zasady gry. Sprawił, że to przesyłka czeka na klienta a nie klient na przesyłkę (kuriera). Zainspiruj się tym rozwiązaniem.

Obserwacja trendów i otoczenia

Lubisz podróżować i poznawać innych ludzi – świetnie! Rozmawiaj z nimi, rozglądaj się, sprawdź czego potrzebują i z jakimi problemami się borykają. Być może dostrzeżesz coś, czym nikt inny się jeszcze nie zajął. Jak to mówią „Potrzeba matką wynalazku”.

Zaoferuj też odpowiedni produkt w odpowiednim czasie. Co to oznacza? Sprzedawaj wiatraki i klimatyzację, gdy jest upał, testy na covid podczas pandemii, laptopy gdy jest trend home office. Nie musisz być pierwszy i jedyny. Jeśli masz produkt, który jest pożądany i zaoferujesz go w odpowiednim czasie, zgarniesz część z rynkowego tortu.

Lista kodów PKD – dobre źródło pomysłów na biznes

Kody PKD to nic innego jak numery określające rodzaj działalności. Skrót PKD oznacza „Polską Klasyfikację Działalności”. Przeanalizuj tę listę, która może być pomocna, ponadto przy rejestracji działalności będziesz zobowiązany do podania rodzaju wykonywanej działalności wg PKD.

Biznes ma zarabiać

Pamiętaj, że bez względu na to, jakie pomysły na biznes będziesz chciał wprowadzić w życie, zacznij od solidnej analizy. Wiele osób szybko straciło swoje pieniądze, podejmując pochopne decyzje lub inwestując w niesprawdzone tematy.

Pieniądze zarabia się dużo ciężej niż się je wydaje, dlatego zanim wydasz pierwszą złotówkę na swój nowy biznes zrób biznes plan. Pomysły na biznes powinny być trafione!

☝️ Jeśli mój artykuł pomógł Ci trochę przeanalizować temat, podziel się nim z innymi. 👀 Z boku znajdziesz przyciski społecznościowe do udostępnienia! 🙋‍♀️ Dzięki za to!

2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
trendy 2022
Czytaj dalej

Trendy jesień-zima 2022-2023. Sprawdź czy masz te ubrania

Jesień to okres gdzie dni stają się krótsze, chłodniejsze a letnie sukienki kończą na ostatniej półce, aby móc ustąpić miejsca swetrom. Trendy nieustannie się zmieniają, ale pewne modele zawsze będą w modzie i to ich warto się trzymać. Sprawdź co warto mieć w swojej szafie i jak się przygotować na jesień 2022.
Czytaj dalej
Depresja natostolaktów
Czytaj dalej

Jak wspierać nastolatki w walce z depresją – praktyczne wskazówki dla rodziców

Każdy rodzic pragnie, aby ich dziecko było szczęśliwe i zdrowe. Niestety, depresja dzieci i młodzieży staje się coraz większym problemem. W obliczu tego wyzwania jako rodzice, możemy odegrać kluczową rolę we wspieraniu naszych nastolatków. Zobacz, jak możesz skutecznie pomóc swojemu dziecku w radzeniu sobie z depresją. Sprawdź co dla was może być pomocne.
Czytaj dalej