Co się dzieje w organizmie kobiety, czyli najważniejsze informacje o hormonach żeńskich

Hormony żeńskie odpowiadają za to, że kobiety różnią się od mężczyzn – sylwetką, sposobem myślenia, układem hormonalnym czy głosem. Dzięki odpowiedniemu stężeniu hormonów żeńskich, kobieta czuje się zdrowo i atrakcyjnie. Za co są odpowiedzialne poszczególne hormony żeńskie?

Hormony żeńskie odpowiadają za to, że kobiety różnią się od mężczyzn – sylwetką, sposobem myślenia, układem hormonalnym czy głosem. Dzięki odpowiedniemu stężeniu hormonów żeńskich, kobieta czuje się zdrowo i atrakcyjnie. Za co są odpowiedzialne poszczególne hormony żeńskie?

hormony kobiece

Czym są hormony żeńskie?

Hormony są związkami chemicznymi, które pełnią określone funkcje regulacyjne w organizmie. Większość z nich jest czynna biologicznie, czyli nawet najmniejsze stężenia mogą wywołać efekt fizjologiczny. Poziom hormonów żeńskich musi być stale utrzymywany w odpowiednich normach.

Organizm kobiety produkuje ponad sto hormonów i każdy z nich pełni w nim określoną rolę. Niektóre odpowiadają za emocje czy przemianę materii, a inne za libido lub prawidłowy rozwój cech w okresie dorastania oraz możliwość zajścia w ciążę.

rola hormonów żeńskich w organizmie kobiety

Hormony żeńskie i ich rola w organizmie kobiety

Układ hormonalny nie dość, że jest bardzo złożony, to odpowiada za wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Za co odpowiadają poszczególne z nich?

Hormony płciowe

Żeńskie hormony płciowe odpowiadają m.in. za:

  • regulację cyklu miesiączkowego,
  • dojrzewanie płciowe,
  • libido,
  • samopoczucie,
  • właściwą krzepliwość krwi,
  • przemianę materii,
  • zajście w ciążę,
  • odpowiednią czynność jajników oraz ich wygasanie w czasie menopauzy.

W kobiecym organizmie wyróżnia się kilka hormonów płciowych, które są najważniejsze.

kobiece hormony

Estrogen

Jest to podstawowa grupa hormonów żeńskich, która wydzielana jest głównie przez jajniki. Zaliczamy do niej estron, estriol, esterol i estradiol. Wzrost stężenia estrogenów następuje w pierwszej fazie cyklu. Odpowiadają one za rozwój żeńskich cech płciowych oraz:

  • zwiększają nawilżenie pochwy,
  • regulują temperaturę ciała,
  • wpływają na stany emocjonalne,
  • przyspieszają procesy metaboliczne,
  • korzystnie wpływają na gospodarkę lipidową.

Progesteron

To hormon wydzielany przez ciałko żółte w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego, w czasie wczesnej ciąży i późniejszej – przez łożysko. Jest to niezbędny hormon do wystąpienia owulacji. Progesteron kontroluje i reguluje cykl miesiączkowy, utrzymuje prawidłowe struktury i funkcje szyjki macicy u kobiet w ciąży oraz utrzymuje ciąże przez cały okres jej trwania. Nadmiar progesteronu przyczynia się do zaburzeń hormonalnych, jak PCOS, czyli zespół policystycznych jajników.

najważniejsze hormony żeńskie

Prolaktyna

Prolaktyna jest niezbędna podczas ciąży. Jej odpowiednie stężenie podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, produkującego progesteron. Prolaktyna przyczynia się do powiększenia gruczołów mlecznych u przyszłej matki. Za duża ilość tego hormonu prowadzi do niedoczynności tarczycy, mlekotoku czy niepłodności.

Androgeny

To tzw. męskie hormony w kobiecym ciele. Zaliczamy do nich testosteron, androstendion, dehydroepiandrostendion i dihydrotestosteron. Ich rolą jest kontrola rozwoju cech płciowych. Nadmiar hormonów androgenowych może prowadzić do zmian trądzikowych i nadmiernego owłosienia.

hormony w organizmie kobiety

FSH i LH

Są to gonadotropiny, które produkuje przedni płat przysadki mózgowej. Hormony te odpowiadają za pobudzenie czynności ludzkich gonad. Zadaniem GSh jest pobudzenie wzrostu pęcherzyków jajnikowych, kontrolowanie ich rozwoju i regulowanie czynności ciałka żółtego. Za niski poziom prowadzi do niewydolności przysadki mózgowej, a nadmiar do niewydolności jajników. LH odpowiedzialny jest natomiast za owulację – reguluje i kontroluje wydzielany progesteron.

Hormony tarczycy

Jest to tyroksyna, kalcytonina i trójjodotyronina. Ich odpowiedni poziom wpływa na zdrowie i płodność kobiety. Utrzymują one odpowiednią kondycję skórę i włosów oraz odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej.

badanie hormonów

Wykonanie badania krwi

Badanie krwi w celu sprawdzenia stężenie kobiecych hormonów należy wykonać w czasie ciąży, podczas profilaktyki nowotworowej, przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego, w okresie okołomenopauzalnym i kiedy odnotowano objawy zaburzeń hormonalnych.


Opracowanie: Wimin


Artykuł Partnera #reklama #współpraca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać