Dlaczego warto pływać, czyli zalety pływania

Pływanie to aktywność fizyczna, która pozytywnie działa na nasze zdrowie. Sport ten pełni rol profilaktyczną i rehabilitacyjną. Podczas pływania angażujemy wszystkie nasze mięśnie! Dlaczego warto pływać? Odpowiedź znajdziesz w tekście poniżej!

Pływanie to aktywność fizyczna, która pozytywnie działa na nasze zdrowie. Sport ten pełni rol profilaktyczną i rehabilitacyjną. Podczas pływania angażujemy wszystkie nasze mięśnie! Dlaczego warto pływać? Odpowiedź znajdziesz w tekście poniżej!

pływanie

Pływanie i jego korzyści dla zdrowia

Regularna aktywność fizyczna – w tym przypadku pływanie – posiada wiele korzyści dla naszego zdrowia. Nie tylko poprawia układ krążenia, samopoczucie i naszą sylwetkę, ale również wzmacnia mięśnie i uwalnia endorfiny. Ogromną zaletą tego sportu jest to, że pływać można nauczyć się w każdym wieku! Opiszmy po kolei korzyści, jakie płyną z pływania.

Wzmocnienie mięśni przez pływanie

Pływanie bardzo korzystnie wpływa na nasze mięśnie bez znaczenia, jakim stylem pływackim będziemy pływać. Przy każdym z nich musimy wykorzystać prawie wszystkie grupy mięśni, aby przeciwstawić się ruchom wody, w tym mięśnie grzbietu, pleców, brzucha, rąk czy nóg.

Wzmocnienie układu krążenia

Regularne uczęszczanie na basen może poprawić wydolność układu krwionośnego człowieka i wzmocnić jego system odpornościowy. Trening pływacki poprawia również pracę serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Poprawa wydolności i pojemności płuc

Tak jak wszystkie sporty, również pływanie należy do aktywności fizycznej pozytywnie działającej na nasz układ oddechowy. Podczas wysiłku zwiększa się pojemność płuc, przez co poprawia się siła i ich wytrzymałość.

pływanie

Stres, a co to?

Pływanie nie tylko na basenie, ale i w jeziorze czy morzu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Ta aktywność fizyczna jest też formą odpoczynku, podczas której możemy się zrelaksować. Ponadto, regularne pływanie przedłuża nasze życie, poprawia samopoczucie i jest jedną z form rehabilitacji po różnych urazach.


Zobacz też: Przekąski na babski wieczór – szybkie i smaczne!


Pływając możemy odpocząć po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni, uciec od męczących nas myśli i zredukować stres. Warto również zaznaczyć, że osoby, które pływają trzy razy w tygodniu mają niższy poziom kortyzolu.

Ulga dla kręgosłupa i stawów

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa i stawów. Co więcej, właśnie ta aktywność fizyczna odciąża kręgosłup, łagodzi bóle stawów i koryguje wady postawy.

pływanie

Talia jak osy, czyli spalanie kalorii i modelowanie sylwetki

Pływanie to trening całego ciała, który pomaga wymodelować sylwetkę. Przyspiesza on spalanie tkanki tłuszczowej i dzięki tej aktywności fizycznej możemy pozbyć się nadmiaru kilogramów. Pływanie to doskonały sposób na radzenie sobie z nadwagą. Należy także zaznaczyć, że pływanie żabką, stylem grzbietowym bądź kraulem pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów, wiązadeł i naszego ciała.

Pływanie zalicza się do treningu aerobowego, ponieważ podczas wykonywania tej aktywności nasze mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu. Jest on niezbędny do spalenia zgromadzonych zapasów energii.

Naucz się pływać z najlepszymi!

Jak można zauważyć, pływanie posiada wiele korzyści, a uprawianie tego sportu minimum trzy razy w tygodniu jest dobre dla naszego zdrowia i wyglądu. Warto więc nauczyć się pływać – im wcześniej tym lepiej!

Szkoła nauki pływania Sport Trips oferuje lekcje pływania w różnych dzielnicach Warszawy. Doświadczeni instruktorzy nauczą Cie pływać od podstaw, a po pewnym czasie staniesz się olimpijczykiem!

Artykuł Partnera #reklama #współpraca

pływanie regularna aktywność fizyczna
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
Czytaj dalej

Jak zrobić porządek w szafie? 5 porad, które ułatwią Ci życie

Dobra organizacja rzeczy i porządek w szafie to kluczowe kwestie przy tworzeniu spójnej garderoby we wnętrzu. Uwierz, że po generalnym porządku w szafie żyje się lepiej – bez sterty nieuporządkowanych ubrań i porozrzucanych akcesoriów. Sprawdź, jakie porady przygotowałam specjalnie dla Ciebie!
Czytaj dalej