Współczesna literatura, zwłaszcza ta dedykowana kobietom, stale ewoluuje. Odzwierciedla zmieniające się trendy i potrzeby czytelniczek. Książki dla kobiet to źródło rozrywki, inspiracji, refleksji i wsparcia w różnych sferach życia. Szukasz ciekawych lektur? Poszukujesz nie tylko dobrej fabuły, ale także treści, które mogą wpłynąć na Twój rozwój osobisty? Jakie kwestie są dla Ciebie ważne? Sprawdź moje propozycje
Książki dla kobiet – czyli jakie?
Współczesne książki dla kobiet bogate są w odpowiedzi na tematy, o których wcześniej się nie rozmawiało. Szczególnie, jeżeli chodzi o sferę duchową i emocjonalną. Kilka moich propozycji to nowości, które zostały wydane w 2024. Znajdziesz tu również kilka ciekawych książek, które zostały wydane wcześniej, jeśli moim zdaniem zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Wiele tych książek ogrzeje Twoją duszę od środka, przez co zaprosi Cię do tego, by zatrzymać się na chwilę i skupić się na sobie i swoich przeżyciach.
Polecane książki dla kobiet – samorozwój
1. “To nawet lepiej – jak obracać trudności w szanse” Joanna Chmura
Joanna Chmura w swojej książce stawia pytania, które dotykają najgłębszych zakamarków kobiecego wnętrza. Jej słowa są jak plasterek na duszę, który przypomni Tobie, że nie jesteś sama z swoimi trudnościami. Pokazuje, że nawet w największym chaosie możesz odnaleźć spokój, jeśli tylko spojrzysz głębiej w siebie. To opowieść o odkrywaniu własnej siły. Książka mówi o tym, że możesz odnaleźć sens, w sytuacjach, gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli.
Jeśli borykasz się właśnie z trudnymi tematami – sięgnij po nią!
2. “Początek Wszystkiego” Marianna Gierszewska
Książka, którą napisała Marianna Gierszewska, przeniesie Cię w głąb historii życia człowieka, sięgając aż do czasów prenatalnych i okołoporodowych. To fascynująca podróż przez przeszłość, która pomoże Ci zrozumieć, dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Analiza wpływu pierwszych doświadczeń na Twoje relacje, zdrowie psychiczne i decyzje życiowe pozwoli Ci spojrzeć na siebie i swoje życie w zupełnie nowy (odkrywczy!) sposób.
3. “Jesteś Fajna” Monika Hoffmann-Piszora
Monika Hoffmann-Piszora, w swojej książce, nie tylko dzieli się własnymi doświadczeniami, lecz także budzi w czytelniczkach siłę do zmiany i akceptacji samego siebie. To opowieść o odwadze, by być sobą w świecie pełnym oczekiwań i presji. To także opowieść o sile, jaką daje akceptacja siebie taką, jaką jesteś. Książka jest jak lustro, które pokaże Ci Twoją prawdziwą wartość i piękno.
4. “Jestem dość” Magdalena Mikołajczyk
„Jestem dość” – to słowa, w których każda z nas może odnaleźć siebie. Na te słowa składają się nasze drobne „niezręczności” i radości budujące codzienne życie. Historie opowiedziane przez Magdę przypomną Ci, że każdy z nas ma swoje własne zwycięstwa i porażki, ale także wspólne przeżycia, które łączą nas jako ludzi. Każdy rozdział to zupełnie inna historia, w której można znaleźć ukojenie, a także dużo zrozumienia dla siebie i tego, co Tobie się przydarza.
5. “Ginekologicznie” Aga Szuścik
To kompendium wiedzy na temat zdrowia ginekologicznego, napisane w kreatywny, zabawny, ale i rzetelny sposób. Książka odpowiada na pytania dotyczące różnych aspektów zdrowia kobiet, począwszy od higieny osobistej, przez antykoncepcję, aż po choroby ginekologiczne i sposoby ich leczenia.
Aga Szuścik korzystała z pomocy dwunastu ginekologów, lekarki medycyny stylu życia, patomorfologa, psycholożek, fizjoterapeutki uroginekologicznej, prawniczki, językoznawczyni i aktywistki, co sprawia, że książka jest bogata w różnorodne perspektywy i wiedzę specjalistyczną.
Polecane książki dla kobiet – reportaże
1. “Siostry – o nadużyciach w polskich klasztorach” Monika Białkowska
Ta książka to ważny głos, który wychodzi naprzeciw trudnym doświadczeniom byłych sióstr zakonnych. Autorka odsłania trudną rzeczywistość wielu żeńskich zgromadzeń w Polsce, gdzie siostry doświadczają wykorzystywania, przemocy i manipulacji ze strony swoich przełożonych.
Miłość do Jezusa i Ewangelii staje się często pretekstem do krzywdzenia i poniżania, co więcej wszelkie próby protestu spotykają się z obojętnością lub przemocą. Książka, będąca efektem rozmów autorki z byłymi siostrami zakonnymi, otwiera drzwi do zrozumienia sytuacji, z jakimi stykają się kobiety w życiu zakonnym.
2. “Ziemianki” Marta Strzelecka
To opowieść o kobietach wychowanych w szlacheckich dworkach. Kobiety te stają w obliczu zmieniającego się świata na przełomie XIX i XX wieku. Już nie mogą żyć tak, jak ich matki i babki. Zmniejsza się przepaść między nimi a światem chłopek. Ziemianki zaczynają angażować się w pracę i nie chcą być zależne od mężczyzn.
Książka przedstawia prawdziwą historię szkoły w Nałęczowie. Ukazuje ziemianki, które pełnią rolę nauczycielek, ucząc inne kobiety zarządzania gospodarstwem, podejmowania decyzji i realizacji własnych planów. Opowieść oparta jest na rozmowach autorki z potomkami uczennic i nauczycielek, a także na lekturze międzywojennych gazet i badaniach archiwalnych. Dzięki temu bohaterki stają się realnymi postaciami, a czytelnik ma okazję zrozumieć ich mentalność i sposób myślenia.
Polecane książki dla kobiet – wojenna literatura obyczajowa
1. “Do końca moich dni” Anna Rybakiewicz
Apolonia Dobkowska miała odziedziczyć wielki majątek ziemski, wyjść za mąż i wieść szczęśliwe życie. Niespodziewanie zimą 1940 roku została wraz z całą rodziną wsadzona do towarowego pociągu i wywieziona pięć tysięcy kilometrów od domu.
Młoda dziewczyna zmieniła pokoje swojego dworu w Szczepankowie na zmarzniętą ziemię Syberii. Apolonia podejmie nieludzki wysiłek, aby zapewnić przetrwanie swojej rodzinie, a zwłaszcza młodszemu bratu.
Gdy pozostawiony w Polsce ukochany nie daje znaku życia , wizja powrotu do kraju coraz bardziej się oddala. Apolonia zaczyna szukać szczęścia tam, gdzie pozornie nie powinna go odnaleźć – w ramionach zakochanego w niej Andrieja. Po zakończeniu wojny nadchodzi długo wyczekiwany moment powrotu do kraju. Czy życie napisało dla tej historii szczęśliwe zakończenie – sprawdź sama!
2. „Cena wolności” Barbara Wysoczańska
Historia przenosi czytelnika do Warszawy roku 1904. Klara Tyszkowska, młoda feministka i działaczka, staje w obliczu zmagań z tradycją i represyjnym reżimem carskim. Jej życie obraca się wokół nauki na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Jej przyjaźń z synem fabrykanta, Jędrzejem Witebskim, zostaje wystawiona na próbę. Poznaje Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, który odmienia jej życie.
Wydarzenia na placu Grzybowskim prowadzą do dramatycznych konsekwencji dla Klary. Musi ona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, której wcześniej nie chciała się przyznać. W miarę jak Polacy walczą o niepodległość, Klara, stając w centrum tych wydarzeń, odkrywa, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, lecz także wolne serce i możliwość decydowania o sobie.
📸 Zdjęcia w artykule pochodzą z biblioteki Canva (za wyjątkiem tych opisanych bezpośrednio pod zdjęciami).