Kwasy kosmetyczne – dlaczego warto włączyć je do pielęgnacji?
Kwasy kosmetyczne mają zbawienny wpływ na cerę. Mają działanie złuszczające, przez co stymulują skórę do naturalnej regeneracji. Redukują przebarwienia, odblokowują ujścia gruczołów łojowych, mają właściwości antyseptyczne oraz nawilżające. Ich stosowanie daje efekt gładkiej, rozświetlonej i pozbawionej niedoskonałości skóry. Aby skorzystać z ich zalet, nie trzeba od razu decydować się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym – można wypróbować ich właściwości, stosując kosmetyki z kwasami w niewielkich, bezpiecznych stężeniach. W kosmetyce najpopularniejszymi kwasami są kwasy: AHA (alfa-hydroksylowe), BHA (beta-hydroksylowe) i PHA (polihydroksykwasy).
Kwasy AHA – najlepsze dla skóry tłustej i trądzikowej
Wszystkie kwasy mają właściwości złuszczające, jednak kwasy AHA wiodą prym w tym obszarze. Kwasy alfa-hydroksylowe poleca się są osobom z cerą trądzikową, tłustą oraz mieszaną, ponieważ sprawdzają się w pielęgnacji skóry, która wymaga oczyszczenia i rewitalizacji.
Warto też pamiętać o tym, że kwasy AHA rozjaśniają przebarwienia, regulują proces rogowacenia naskórka i pobudzają produkcję kolagenu, dlatego stosuje się je także w pielęgnacji skóry dojrzałej. Istotne jest również to, że kwasy AHA to kwasy rozpuszczalne w wodzie. Jeśli mają postać proszku, należy rozpuszczać je w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza. Jednym z najbardziej znanych kwasów AHA jest kwas migdałowy – jest on wyjątkowo łagodny i bezpieczny w stosowaniu. Do tej grupy należą także kwasy: mlekowy, glikolowy i cytrynowy oraz jabłkowy (kwasy owocowe).
Kwasy BHA – odkryj wyjątkowe właściwości kwasu salicylowego
Do beta-hydroksykwasów należy wyłącznie kwas salicylowy. Substancja ta rozpuszcza się w tłuszczach – działa złuszczająco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalne. Dzięki niej można też zredukować zaskórniki oraz uregulować wydzielanie sebum. Kwas ten w dodatku zmniejsza blizny potrądzikowe i rozjaśnia przebarwienia. Stosuje się go w pielęgnacji trądzikowej, tłustej i mieszanej jako składnik toniku, peelingu, serum, maseczki lub szamponu.
Kwas salicylowy dostaje się w głąb skóry, ponieważ rozpuszcza się w tłuszczach i może przeniknąć przez warstwę sebum. Jest to idealny kwas do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, bo ogranicza ilość sebum, odblokowuje pory i przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. W kosmetykach do użytku domowego zawartość kwasu salicylowego nie powinna przekraczać 2%. Kwasy BHA w większych stężeniach najlepiej dobierać u specjalisty.
Łagodność odpowiednia dla cery wrażliwej – KWASY PHA
Kwasy polihydroksylowe nie powodują powstania rumienia ani podrażnień, co sprawia, że są najlepsze dla skóry suchej, wrażliwej i naczyniowej. Kwasy PHA nie uwrażliwiają skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego można je bez obaw stosować przez cały rok. Trzeba pamiętać o tym, że skóra w trakcie kuracji również tymi kwasami powinna być szczególnie chroniona. Jeśli stosuje się kwasy PHA w lecie, to konieczny będzie bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny oraz dobry krem regenerujący.
To Kwasy PHA działają podobnie jak kwasy AHA, jednak są dużo łagodniejsze – złuszczają w dość słabym stopniu, natomiast intensywnie nawilżają i spłycają drobne zmarszczki. Wyróżniamy dwa kwasy tego typu: laktobionowy i glukonolakton. Kwasy te nazywane są kwasami nowej generacji!
Wybierając kwasy do stosowania w domowym zaciszu, należy zastanowić się nad tym, czego potrzebuje skóra i jaki jest jej typ. Kwasy kosmetyczne możesz wykorzystać także w kosmetykach DIY. Koniecznie jednak stosuj się do wskazówek dotyczących ich użytkowania, aby uniknąć niepożądanych skutków pielęgnacji.
#artykułsponsorowany #współpraca
fot.canva