Tętniak – przyczyny, objawy i leczenie

Tętniak może przyczynić się do poważnych powikłań, szczególnie wtedy, kiedy dojdzie do jego pęknięcia. Czy można mu zapobiec? Jakie są objawy tętniaka i w jaki sposób się go leczy? Odpowiadamy poniżej!

Tętniak może przyczynić się do poważnych powikłań, szczególnie wtedy, kiedy dojdzie do jego pęknięcia. Czy można mu zapobiec? Jakie są objawy tętniaka i w jaki sposób się go leczy? Odpowiadamy poniżej!

tętniak

Czym jest tętniak?

Tętniak jest rodzajem patologicznej zmiany w zakresie ściany tętnicy. Polega ona na poszerzeniu światła tętnicy. Tętniak przybiera formę pogrubienia. Na badaniach obrazowych jest on widoczny jako wybrzuszenie.

Tętniak może powstać z wielu powodów, a zmiany rozwijać się bezobjawowo przez lata. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka tętniaków, która umożliwia jego wczesne wykrycie i w połączeniu z odpowiednim leczeniem może znacząco zwiększyć szanse na przeżycie chorego. Pod względem swojego umiejscowienia, wyróżnia się:

  • tętniak mózgu – nazywany również tętniakiem naczyń mózgowych bądź tętniakiem wewnątrzczaszkowym, może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu,
  • tętniak tętnicy płucnej – jest to rzadki rodzaj tętniaka, który nie pojawia się zbyt często,
  • tętniak tętnicy udowej – uwypuklenie w obrębie ściany tętnicy udowej,
  • tętniak tętnicy podkolanowej – stosunkowo rzadko pęka, ale może doprowadzić do zakrzepicy,
  • tętniak tętnicy nerkowej – jest niezwykle groźny, ale rzadko występujący,
  • tętniak aorty – wyróżnia się m.in. tętniaka aorty piersiowej, tętniaka aorty brzusznej czy tętniaka aorty piersiowo-brzusznej,
  • tętniak serca – tzw. tętniaki “pozawałowe” są bardzo groźne.

Rodzaje tętniaków można również podzielić pod względem występujących objawów czy ze względu na budowę ściany tętnicy bądź ich kształt.

tętniak serca

Dlaczego powstają tętniaki?

Przyczyn powstania tętniaka może być naprawdę wiele. Można jednak wskazać kilka powodów ich występowania. Są to m.in.:

  • przebyte infekcje i choroby,
  • przebyte zawały serca,
  • urazy głowy, klatki piersiowej lub okolic jamy brzusznej,
  • wrodzone wady,
  • miażdżyca i inne choroby, przyczyniające się do osłabienia ścian naczyń krwionośnych.
tętniak mózgu

W jaki sposób można rozpoznać tętniaka?

Większość tętniaków rozwija się bezobjawowo i z tego powodu często się bagatelizuje towarzyszące mu objawy. Tętniaki mózgu częściej rozpoznaje się u osób starszych. Powoduje on bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem, zaburzenia mowy i rozszerzenie źrenic lub jednej z nich.

W przypadku tętniaka aorty piersiowej i brzusznej może pojawić się ból w okolicach klatki piersiowej i pleców, kaszel, duszności i podrażnienie gardła. Po jego pęknięciu może dojść do bólu okolic żuchwy, pleców czy spadku ciśnienia i utraty przytomności.

Tętniak najczęściej przebiega bezobjawowo. Niektóre osoby mogą jednak u siebie zauważyć spadek sprawności fizycznej. Przy tętniaku tętnicy podkolanowej i udowej pojawia się zakrzepowe zapalenie żył, a przy tętniaku tętnicy płucnej – kaszel, chrypka, krwioplucie.

Jeżeli zauważyłeś u siebie jakikolwiek z wymienionych wyżej objawów to jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.

jak wykryć tętniaka?

Powikłania po pęknięciu tętniaka

Efektem pęknięcia tętniaka może być krwotok wewnętrzny, zawał serca, atak padaczki, udar mózgu czy powstanie tętniaka rozwarstwiającego. Pęknięcie może również doprowadzić do zgonu.

W jaki sposób wykrywa się tętniaki?

W ramach diagnozowania tętniaka używa się m.in. USG, MRI, RTG, tomografię komputerową czy angiografię tętnic.

Jak się leczy tętniaki?

Leczenie tętniaka jest uzależnione od jego położenia czy wielkości. W przypadku tętniaka aorty piersiowej i brzusznej, pacjent przyjmuje leki obniżające ciśnienie bądź przeprowadzana jest operacja. Przy tętniaku tętnic mózgowych, oprócz leczenia chirurgicznego, leczenie odbywa się poprzez zabieg neuroradiologiczny.


Opracowanie: Jutro Medical


Artykuł Partnera #reklama #współpraca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać