Czym jest ghosting?

Termin ghosting oznacza zniknięcie bez słowa ani śladu. Niestety jest to coraz bardziej powszechne zjawisko, które spotykane jest w przyjaźniach bądź związkach. Czym jest ghosting i jak sobie poradzić z myślą o byciu porzuconą?

Ghosting – właściwie co to takiego?

Ghosting jest to pochodząca z języka angielskiego nazwa sposobu zrywania z kimś kontaktu z dnia na dzień. Biorąc pod uwagę nazwę tego zjawiska jedna ze stron postanawia zakończyć relację. Bez słowa. Jest to bardzo brutalna forma zakończenia przyjaźni czy związku.

Oprócz bólu jaki towarzyszy opuszczonej osobie, dotyka Cię również niezrozumienie. Nasuwa się milion pytań odnośnie starty. Możesz się czuć po prostu porzucona. Jak reagować w takich sytuacjach? Co może być powodem takiego zachowania?

Zobacz więcej: Friends with benefits?- Na czym polega relacja FWB?

Pytanie – co zrobiłam nie tak?

To pytanie nasuwa Ci się na język częściej niż cokolwiek innego, ponieważ jako dorosła osoba nie rozumiesz takiego zachowania ze strony partnera, a może ex partnera już. Zaczynając od początku, przede wszystkim pytanie pod tytułem „ co zrobiłam nie tak?” to największa głupota i nieporozumienie.  Nie czuj się nigdy winna. Jeśli myślisz, że to przez Ciebie ktoś mógł odejść, zwyczajnie zapytaj. W przypadku gohostingu problem tkwi w osobie, która postanowiła bez słowa odejść.

Przyczyną takiego zachowania może być problem z funkcjonowaniem w relacjach międzyludzkich. Osoby, które są w stanie porzucić swoją drugą połówkę z dnia na dzień najczęściej borykają się z wewnętrznymi konfliktami i nie potrafią swobodnie porozmawiać z partnerem. Dla takiej osoby łatwiejszym rozwiązaniem jest zniknięcie od przeprowadzenia poważnej rozmowy. Ucieczka wydaje się być mniej krzywdząca, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Osoby, które stosują ghosting czują się niepewnie w swoich związkach. Nie lubią się angażować, nie mają ochoty na częste spotkania ani nie lubią mówić oficjalnie o swoim partnerze. Jednak jest to moment gdy oficjalne zakończenie relacji jest na tyle niewygodne, ponieważ kolejnym powodem może być zostawienie sobie otwartej furtki na ewentualny powrót w nieokreślonym czasie.

Problem ghosting, jak poradzić sobie?

Zbliżenie seksualne – najczęściej spotykana forma ghostingu

Ghosting często objawia się w relacjach gdzie po zbliżeniu seksualnym jedna ze stron postanawia zerwać dnia na dzień kontakt. Randkowicz już z góry wie, że jemu/jej zależy tylko i wyłącznie na jednym, a nie na tworzeniu bliskiej relacji. Gdy zaczynasz czuć coś do drugiej osoby i oczekiwać deklaracji, taki człowiek postanawia szybko ulotnić się i zniknąć bez słowa.

Jak sobie poradzić z ghostingiem?

Wypisywanie do swoich byłych partnerów, z zapytaniem co się stało nie jest najlepszym pomysłem. Doskonale Cię rozumiemy, że czujesz bezsilność, frustrację tym wszystkim. Najważniejsze aby podejść do sytuacji konstruktywnie.

Wyobraź sobie, że miałabyś stworzyć z taką osobą relacje, która wciąż by uciekała, nie potrafiłaby się komunikować. Byłby to toksyczny związek, gdzie Ty byłabyś ofiarą. Nie obarczaj też swoimi negatywnymi przeżyciami, zwłaszcza w przypadku nowo poznanych mężczyzn. Oni wcale nie muszą być tacy jak twój były. Nie szukaj winy w sobie, to nie jest Twój problem.

Odbierz tą ucieczkę jako nauczkę i sygnał do tego, że może lepiej, że uciekł teraz a nie za kilka lat. Ból byłby wtedy znacznie większy. Nie pozwól też na drugą szansę. Taka osoba nigdy się nie zmieni. Będziesz oczekiwać coraz więcej, bo masz takie prawo, a za każdym razem dostaniesz kosza. Nie przejmuj się, tu zawiniły metody wychowawcze takiej osoby, oraz brak odwagi aby otworzyć się na prawdziwe relacje.

Pomoc psychologa a ghosting

Ból po rozstaniu może paraliżować i utrudnić normalne funkcjonowanie nawet na kilka miesięcy. Osoba, która padła ofiarą ghostingu może zwrócić się o pomoc do psychologa. Specjalista pomoże Ci zrozumieć, że to nie Ty jest winien zaistniałej sytuacji.

Zapraszamy Cię do innych naszych artykułów, jeśli chcesz dowiedzieć się czy warto zamieszkać z chłopakiem.

Jestem pewna, że znajdzie się ktoś kto nigdy nie wypuści Cię już ze swoich objęć i stworzysz z nim zdrowy, prawdziwy związek. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje dobro, Twoje samopoczucie i chęć do poznawania cudownych ludzi. Niech Ci, co zasługują na Ciebie, będą przy Tobie już zawsze. Tego Ci życzę, powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
trendy 2022
Czytaj dalej

Trendy jesień-zima 2022-2023. Sprawdź czy masz te ubrania

Jesień to okres gdzie dni stają się krótsze, chłodniejsze a letnie sukienki kończą na ostatniej półce, aby móc ustąpić miejsca swetrom. Trendy nieustannie się zmieniają, ale pewne modele zawsze będą w modzie i to ich warto się trzymać. Sprawdź co warto mieć w swojej szafie i jak się przygotować na jesień 2022.
Czytaj dalej
fwb
Czytaj dalej

Friends with benefits?- Na czym polega relacja FWB?

W dzisiejszym społeczeństwie relacje międzyludzkie przybierają różne formy i kształty, które nie zawsze mieszczą się w tradycyjnych ramach romantycznych związków. Jednym z takich nowoczesnych modeli jest relacja Friends with Benefits (FWB), co dosłownie oznacza przyjaciele z korzyściami. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest relacja FWB, jakie są jej cechy charakterystyczne, korzyści i potencjalne ryzyka.
Czytaj dalej