Powody dlaczego warto czytać książki

Dlaczego warto czytać książki? Zadając sobie to pytanie od razu przenoszę się w czasie i mam w głowie temat rozprawki szkolnej, w której zaczynam wymieniać korzyści płynące z czytania książek. Niewątpliwie jest to zagadnienie warte uwagi, ponieważ świat dzieli się na tych, którzy niemalże pożerają zdanie po zdaniu i na tych, których bardziej zadowala gotowy obraz.

Jesteś molem książkowym? Świetnie! Lubisz czytać, więc rozsiądź się wygodnie i przeczytaj o tym, po co czytać książki. Jeżeli znajdziesz inne plusy, niż te, które zostały przeze mnie wymienione, zostaw komentarz. Chętnie poznamy Twój punkt widzenia! Czytanie książek jest bardzo ważne.

Nie jesteś „książkoholikiem”? To także dobra wiadomość! To znaczy, że ten artykuł jest także dla Ciebie, ponieważ poznasz korzyści płynące z czytania książek i być może zachęcimy Cię do przeczytania dobrej książki.

5 korzyści – czemu warto czytać książki?

Książki do czytania to nie tylko źródło rozrywki, lecz także bezcenna możliwość rozwoju i duchowego wzrostu. To sposobność do odpoczynku i zagłębienia się w opowiedzianej historii, a także poszerzenia swoich horyzontów i rozwoju inteligencji emocjonalnej.

Korzyści płynących z czytania książek jest wiele. Naukowcy już dawno udowodnili, że czytanie ma pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale i także na duszę. Przed Tobą 5 korzyści czytania książek.

jesień
książka 
czytanie książek

1. Czytanie książek poprawia pamięć

Czytając książkę poznajesz bohaterów – ich imiona, osobowość oraz historię życiową, która się splata z losami innych bohaterów. Czasami jedna książka porusza kilka wątków, a akcja toczy się w wielu rożnych miejscach, które tworzą jedną, wielką układankę. Okazuje się, że mózg musi to wszystko zapamiętać i jest to dla niego niezła gimnastyka.

Dzięki czemu pamięć staje się lepsza. Sytuacja jeszcze bardziej „komplikuje się”, gdy okazuje się, że książka ma jeszcze kolejne części, w których występuje retrospekcja. W tedy warto przypomnieć sobie, co działo się wcześniej. Na szczęście mózg lubi tego typu wyzwania i tym samym sprawia, że pamięć pozostaje w świetnej kondycji.

łóżko
odpoczynek
czytanie książek

2. Czytanie książek pobudza wyobraźnię

Kolejny, bardzo popularny argument, że czytanie rozwija wyobraźnię. Trudno jest się z tym nie zgodzić, ponieważ śledząc tekst, zaczynasz tworzyć w głowie obrazy, z których następnie powstaje   wyjątkowa historia. Czytanie rozwija prawą półkulę mózgu i tym samym rozwija wyobraźnię. Mole książkowe bardzo dobrze wiedzą, co znaczy wkręcić się w fabułę. Jeśli jednak lubisz oglądać filmy sprawdź nasz artykuł na temat bajek, które musisz obejrzeć!

3.  Czytanie książek  relaksuje i wprawia w dobry nastrój

Badania z 2009 wykazały, że czytanie redukuje stres, uspokaja i spowalnia bicie serca. Naukowcy twierdzą, że wystarczy nawet sześć minut czytania dziennie, żeby obniżyć poziom kortyzolu w organizmie. Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? To proste! Czytanie sprawia, że przenosisz się do innego świata i przez ten czas żyjesz zupełnie innym życiem niż Twoje i na czas czytania porzucasz swoje codzienne troski i kłopoty.

4. Wzbogać swój zasób słów

Im więcej dobrych książek czytasz, tym bogatszym słownictwem dysponujesz, dzięki czemu zaczynasz nie tylko lepiej się wysławiać i władać językiem, ale także robisz mniej błędów ortograficznych. To wszystko dlatego, że czytając zapamiętujesz nowe związki wyrazowe, idiomy, powiedzenia, związki frazeologiczne i inne struktury gramatyczne, a także poznać poprawny zapis danego słowa. Osoby oczytane lepiej umieją wyrazić zarówno swoje myśli jak i uczucia, dzięki czemu łatwiej jest im wchodzić w interakcję z innymi ludźmi.

5. Czytanie książek rozwija inteligencję emocjonalną

Czytanie książek, zwłaszcza beletrystyki, rozwija inteligencję emocjonalną. Beletrystyka to bardzo szeroki gatunek literacki, który wchodzi w skład literatury pięknej. To historie, w których występują przede wszystkim wątki miłosne, kryminalne, erotyczne czy fantastyczne. Przedstawiona fikcja literacka to wymyślone wątki, w których postaci mają różne charaktery, a także różnie reagują na doświadczenia, które funduje im życie. Czytający ma więc okazję zyskać cenne, życiowe doświadczenie, nie przeżywając tego na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
trendy 2022
Czytaj dalej

Trendy jesień-zima 2022-2023. Sprawdź czy masz te ubrania

Jesień to okres gdzie dni stają się krótsze, chłodniejsze a letnie sukienki kończą na ostatniej półce, aby móc ustąpić miejsca swetrom. Trendy nieustannie się zmieniają, ale pewne modele zawsze będą w modzie i to ich warto się trzymać. Sprawdź co warto mieć w swojej szafie i jak się przygotować na jesień 2022.
Czytaj dalej