Komplement – daj się pochwalić!

„Ładnie dziś wyglądasz” – Daj spokój, kompletnie dziś się nie wyspałam. „WOW, genialna prezentacja, postarałaś się” – Przestań, to nic takiego. Dlaczego nie umiemy przyjmować komplementów? Dowiedz się, jak zgrabnie odpowiadać na miłe słowa i czerpać z nich radość.

Komplement typu „Ładnie dziś wyglądasz” – Daj spokój, kompletnie dziś się nie wyspałam. „WOW, genialna prezentacja, postarałaś się” – Przestań, to nic takiego. Dlaczego nie umiemy przyjmować komplementów? Dowiedz się, jak zgrabnie odpowiadać na miłe słowa i czerpać z nich radość.

Darmowy komplement – czemu ich nie lubimy?

Skąd bierze się u kobiet takie zachowanie? Od dziecka uczono nas, żeby być skromnym, bo inaczej nie będą nas lubić. To, że powinnyśmy być nieśmiałe i umniejszać swoim zasługom jako coś pozytywnego. Z kolei dlaczego społeczeństwo uważa, że głośna i boląca krytyka, bezpodstawnie wypowiedziana jest lepsza i jej mówimy tak? Nie mamy limitu w mówieniu miłych słów, ani nie płacimy za nie podatków (o dziwo).

Skoro komplement nie kosztuje, to musisz wiedzieć, że słowo „dziękuję”, również jest darmowe. Musisz wiedzieć, że komplementy ludziom przychodzą tak samo ciężko jak odpowiedzenie na nie słowem „dziękuję”. Warto docenić wysiłek drugiej osoby, zrozumieć, że po prostu jesteś super, naprawdę dziś ładnie wyglądasz albo, że Twój projekt został doceniony.

Komplement to nic złego – polub się z nim

Być może na co dzień nie zajmujesz się wielkimi projektami, a ten któremu poświęciłaś mnóstwo uwagi, włożyłaś mnóstwo serca i jesteś dumna z tego co zrobiłaś, bo w końcu powierzono Ci bardzo ważną sprawę dla firmy. Dlaczego nie możesz przez to chodzić dumna? Bo ktoś pomyśli, że masz w sobie zbyt dużo pychy, czy może dlatego, że za grosz w Tobie skromności.

Jak myślisz- czy mężczyźni przejmują się tym czy są wystarczająco skromni gdy słyszą komplement na swój temat? Nie? Też tak myślę. Bo im nie wpajano tego co nam, reagują naturalnie nie mając w głowie żadnych barier ani problemów związanych z przyswajaniem dobrego słowa na temat swojej osoby.

Ciesz się ze swoich sukcesów

W wielu przypadkach jest tak, że jak usłyszysz komplement to starasz się umniejszać sobie poprzez parę wymówek takich jak:

  • Szukasz kogoś odpowiedzialnego za Twój sukces, jak to że zaczęłaś regularnie ćwiczyć, a efektem tego widać znaczną zmianę w Twoim wyglądzie. Na komplement, który słyszysz odpowiadasz, że to zasługa nie Twoja tylko, trenera z którym współpracujesz. Ale halo, przecież to Ty wykonujesz ćwiczenia i to Ty jesteś coraz bliżej upragnionego celu.
  • O ciężkich rzeczach w momencie pochwały wolisz powiedzieć, że było to banalnie proste zamiast podziękować za docenienie Twojego wysiłku. Nie powinnaś mówić, że to nic nadzwyczajnego i że każdy sprostałby temu zdaniu (fałszywa skromność). Doceń siebie i zobacz, że inni też to robią. Przypomnij sobie ile  czasu spędziłaś nad tym projektem, faktycznie było to takie banalne?
  • Na komplement, że wyglądasz w czymś świetne, odpowiadasz, że to stary łach. Zwróć uwagę, że takim komentarzem możesz komuś sprawić przykrość i podważyć jego opinię na Twój temat. Podziękuj, uśmiechnij się, a zobaczysz, że zaraz poczujesz się atrakcyjniejsza.

Wiele osób nie lubi komplementów – dlaczego?

Firma Mary Kay przeprowadziła badanie, w której ujawniła, że ponad 50% kobiet nie czuje się pewnie, gdy słyszy komplement. Przerażające, że tylko połowa lubi otrzymywać komplementy i nie widzi w tym nic złego.

Ciągłe odrzucanie komplementów sprawi, że przestaniesz je dostawać. Ludzie w końcu zauważą, że ciągle negujesz złe słowo i nawet gdy będą chcieli Ci powiedzieć lub pogratulować, zamilkną. Spróbuj zmienić ten smutny nawyk, to że zostałaś tak wychowana to nie znaczy że to był dobry nawyk.

Zacznij od małych kroków

Najważniejsze, abyś mogła poczuć się dobrze z tym, że ktoś dostrzega w Tobie tyle dobrego, że ma ochotę Ci to powiedzieć zacznij od samej siebie. Jeśli Ty sama zauważysz, że faktycznie w tej sukience wyglądasz obłędnie, będziesz w stanie zaakceptować komplement od każdej osoby. Sama pomyśl o tym jak miło jest też odwdzięczyć się tym samym i skomplementować czyjąś ciężką pracę nad wielkim projektem, czy nową bluzkę.

Świadomość jest ważna, jesteś taka jaka jesteś. To dobrze, że ktoś widzi w Tobie coś dobrego, na tyle aby Ci o tym mówić, ale uwierz, że jeszcze lepiej będzie zrozumieć i zaakceptować sama siebie. Żaden komplement wtedy nie powinien Cię już onieśmielić.

Możesz to traktować jak dodatkowe zadanie i wpisać do listy noworocznych postanowień. Odsyłamy do artykułu o postanowieniach noworocznych https://energiakobiety.pl/2022/01/03/postanowienia-noworoczne-2022-dlaczego-nie-zostana-zrealizowane/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
cukinia dania z cukinii przepisy
Czytaj dalej

Dania z cukinii. Poznaj cztery najlepsze dania z cukinii!

Pochodzi ze słonecznej Italii. Jej nazwa pochodzi od słowa „zucchina” i oznacza… małą dynię! Cukinia, bo to właśnie o niej mowa, w Polsce nazywana jest także kabaczkiem. Należy do rodziny dyniowatych tak samo jak arbuz, ogórek i dynia. Jej smak jest neutralny, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w wytrawnych, jak w słodkich daniach. Bogata w wartości odżywcze. Zawiera potas, żelazo, magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1 oraz beta karoten. Regularne jedzenie cukinii wpływa również na profilaktykę chorób układu krwionośnego, wzmacnia wzrok i chroni oczy. Spożycie cukinii wpływa też na zwiększenie odporności organizmu. Cukinia jest lekkostrawna, doskonale sprawdzi się u osób, którzy są na diecie – jest niskokaloryczna.
Czytaj dalej
Czytaj dalej

Jak zrobić porządek w szafie? 5 porad, które ułatwią Ci życie

Dobra organizacja rzeczy i porządek w szafie to kluczowe kwestie przy tworzeniu spójnej garderoby we wnętrzu. Uwierz, że po generalnym porządku w szafie żyje się lepiej – bez sterty nieuporządkowanych ubrań i porozrzucanych akcesoriów. Sprawdź, jakie porady przygotowałam specjalnie dla Ciebie!
Czytaj dalej