Masz prawo do odpoczynku – zadbaj o siebie!

Czy to coś złego czasami tak po prostu nic nie robić? Czy powinnaś się karać za to, że najlepszą formą relaksu dla Ciebie to: Ty, kanapa i ulubiony serial? Nic z tych rzeczy! Masz prawo do odpoczynku i powinnaś to wykorzystać w najlepszy dla Ciebie sposób.

Dbaj o swoje zdrowie psychiczne

Masz prawo do odpoczynku, do relaksu. Ciągle słyszymy o tym jak powinniśmy żyć… Wstać wcześnie rano, pomedytować, zjeść zdrowe śniadanie, wstawić trzy prania, zawieźć dzieci do szkoły, ugotować obiad, posprzątać w mieszkaniu, polecieć na kurs angielskiego, a na koniec dnia pobawić się z dziećmi. Masz prawo do odpoczynku, do relaksu.

Zbyt duża ilość obowiązków i zbyt duże ambicje mogą doprowadzić Cię do wiecznego karania się za to, że wciąż robisz za mało. Jest to błędne koło, za którym podążamy przez nasze wewnętrzne ambicje. Dopiero jak poczujesz ogromne zmęczenie i na koniec dnia padasz jak długa do łóżka uważasz, że zrobiłaś dużo? Może i zrobiłaś, a gdzie w tym wszystkim zdrowie psychiczne?

Masz prawo do odpoczynku – zmęczenie

W domu uczono nas, aby ciągle coś robić od najmłodszych lat. „Nie masz co robić? Poczekaj znajdę Ci zajęcie..” Brzmi znajomo? Nakładanie presji przez innych w dzieciństwie odbija się na wielu płaszczyznach w dorosłym życiu. Pomimo zmęczenia, każdego dnia udowadniamy sobie, że zrobiliśmy coś ważnego, znaczącego, tylko po ty by uciszyć nasze sumienie.

Masz prawo mieć dość – zadbaj o odpoczynek

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na odpoczynek? Na odzyskanie sił, spokoju i chęci do podejmowania nowych wyzwań? Życie w biegu nie sprzyja nikomu na dłuższą metę. Stajemy się drażliwsi, rozkojarzeni, przybici. Zmęczenie psychiczne objawia się poprzez:

  • problemy ze snem,
  • przy wykonywaniu codziennych obowiązków,
  • zbyt emocjonalnym podejściem do codziennych problemów,
  • niechęć do pracy, która przejawia się jako brak motywacji do wykonywania obowiązków,
  • braku radości z życia, bo jak się cieszyć, kiedy jesteśmy przewlekle przemęczeni,
  • pogorszenie relacji z otoczeniem: rodziną, znajomymi czy współpracownikami.

Odpoczynek a lenistwo

Będzie łatwiej, jeśli podam definicję tych dwóch słów. Odpoczynek to czas na pewną formę relaksu po wysiłku) w celu naładowania baterii lub poświęcenie czasu na złagodzenie zmęczenia, zwykle robienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność. Z drugiej strony lenistwo to niechęć do wysiłku lub pracy.

Odpoczynek to nie lenistwo, pamiętaj. Masz prawo do odpoczynku, codzienne nakładanie na siebie zbyt dużej ilości zadań jest przytłaczające. Skup się na najważniejszych rzeczach. Naucz się wyróżniać najważniejsze obowiązki, resztą zajmij się, gdy masz na to ochotę. Zdrowie psychiczne zarówno jak i fizyczne, jest najważniejsze. Niezależnie od tego czy masz dwójkę cudownych dzieci, czy jesteś szczęśliwą singielką, a może szukającą swojej drogi w życiu nastolatką – masz prawo do bycia zmęczoną. Zaplanuj swoje dni tak, aby znalazł się w nich czas na odpoczynek. Przeczytaj nasz artykuł na temat planowania 👉 Postanowienia Noworoczne 2022 – dlaczego nie zostaną zrealizowane?

Masz prawo do odpoczynku – zasługujesz na to!

Uwaga, ważna informacja. Jak dziś nic nie zrobisz, świat się nie zawali. Wyśpij się, zrób sobie długą kąpiel, wyłącz telefon, weź ulubioną książkę do ręki. A najlepiej jakbyś nie zrobiła nic. Odpocznij, a uwierz, że następny dzień będziesz widziała całkowicie na nowo. Twoje samopoczucie się zmieni, a przez to łatwiej osiągniesz to, czego pragniesz.

Zasługujesz na odpoczynek zawsze, nie poprzez ilość nadgodzin czy umytych okien w domu. W swoim grafiku uwzględnij chociaż jeden dzień w tygodniu na błogie lenistwo i odcięcie się od zadań, które zadajesz sobie na początku każdego dnia.

Odpoczynek drogą do sukcesu

Człowiek, który regularnie znajduje czas na nic nie robienie, jest znacząco bardziej wydajny od osób, które są w ciągłym biegu bez żadnego konkretnego wypoczynku. Forma nic nie robienia dowolna, pamiętaj tylko, że masz przy tym się zrelaksować, poczuć ulgę i nabrać sił na kolejne wyzwania w życiu. Zapamiętaj kilka ważnych kwestii:

  • nie myl odpoczynku z lenistwem,
  • odpoczynek jest tak samo ważny jak praca,
  • to Ty wiesz najlepiej jaka forma odpoczynku jest najlepsza dla Ciebie (tak, nic nie robienie też do tego zaliczamy),
  • przeznacz odpowiednią ilość czasu na odpoczynek w ciągu tygodnia.

Pamiętaj, masz prawo do odpoczynku, do nic nie robienia. Masz prawo w tej całej gonitwie, znaleźć czas dla samej siebie.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
Czytaj dalej

Jak zrobić porządek w szafie? 5 porad, które ułatwią Ci życie

Dobra organizacja rzeczy i porządek w szafie to kluczowe kwestie przy tworzeniu spójnej garderoby we wnętrzu. Uwierz, że po generalnym porządku w szafie żyje się lepiej – bez sterty nieuporządkowanych ubrań i porozrzucanych akcesoriów. Sprawdź, jakie porady przygotowałam specjalnie dla Ciebie!
Czytaj dalej