Jak każdy zapewne chcesz być lepszy. 🙋♀️ Nie ważne w czym. Postanowienia noworoczne to Twoje oczekiwania, pragnienia, umiejętności, do których dążysz. Część z nich to zwykle oczekiwania ludzi, którzy Cię otaczają: rodziny, dzieci, znajomych i tych nieznajomych z Facebooka a nie Twoich własnych. Zobacz też czego pragną kobiety.
Table of Contents
- Postanowienia noworoczne – dlaczego je lubimy?
- Cele na Nowy Rok – magia przyszłości
- Postanowienia noworoczne – jak zmienić podejście?
- Model GROW i przydatne narzędzia rozwojowe
- Cele na nowy rok – jak je wyznaczyć?
- Jak dobrze wyznaczyć cel?
- 1. SPECYFICZNY, czyli jak najbardziej precyzyjny cel
- 2. MIERZALNY, czyli cel możliwy do weryfikacji
- Jak mierzyć cele?
- 3. OSIĄGALNY czyli w zasięgu twojej kontroli
- 4. Realistyczny – realny do osiągnięcia
- 5. Określony w czasie
- 6. Pozytywnie sformułowany – brzmiący optymistycznie
- 7. Ekologiczny – z myślą o otaczających Cię bliskich
- Cel na rok 2022 ustalony – co dalej?
- Rozpisanie kolejnych celów na etapy
- Wsparcie autorytetu lub bliskiej osoby
Postanowienia noworoczne – dlaczego je lubimy?
Postanowienia noworoczne są fajne. Przedstawiają perspektywę i nowe możliwości. Możesz wizualizować lepszą wersję siebie. W planach przecież możesz wszystko!
Pewnie chcesz więcej zarabiać, być szczuplejszym, zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, czytać więcej książek, nauczyć się języka obcego, zdobyć nową pracę, znaleźć życiowego partnera, więcej podróżować i… i ta lista może być bardzo długa.
Skąd zatem pomysł, że z każdym Nowym Rokiem będzie lepiej. Skąd myśl, że teraz to mi się na pewno uda? Dlaczego nie w sierpniu czy w marcu tylko 1 stycznia? Dlaczego ta data jest taka magiczna? 🗓
Cele na Nowy Rok – magia przyszłości
Lubisz zapewne myśleć, że „od jutra” się zmienisz. Dlaczego? „Jutro” jest wyjątkowe, bo się jeszcze nie zdarzyło. Możesz sobie wyobrażać, że „jutro” czyli „w przyszłości”, będziesz inną, lepszą wersją siebie. Dlatego mówimy często do siebie: od jutra zacznę, od poniedziałku będę robić więcej a od Nowego Roku to już w ogóle będę innym człowiekiem.
Takie graniczne daty powodują lepsze samopoczucie, gdyż mamy do czego dążyć. Nie ważne, że już 3 stycznia nie pamiętasz co planowałeś w grudniu, przecież Nowy Rok będzie znowu. I znowu będziesz wymyślał noworoczne cele. Dlaczego zatem ich nie realizujesz?
To pytanie zadałam sobie sama. Dlaczego tworzę w głowie marzenia i chęci, których potem nie realizuję. I nagle mnie olśniło! Dlatego, że mam do tego złe podejście. Przecież mogę je zrealizować tak jak na co dzień realizuję cele biznesowe.! Jakie to proste! (Po raz pierwszy użyłam w jednym akapicie aż trzech wykrzykników, choć w copywritingu to niewskazane, ale tak mnie to uradowało 😊)
Postanowienia noworoczne – jak zmienić podejście?
Jako mentor, w programie mentoringowym, moim zadaniem jest wspierać mentee w realizacji celów. 👩🏫 Młodzi ludzie, chcąc się rozwijać, popełniają te same błędy, co każdy z nas. Planują cele rozwojowe na nowy rok, nie myśląc tak naprawdę jak w rzeczywistości zabrać się do pracy. Podobnie jest z celami na nowy rok. 🤦♀️Zwyczajnie zapominamy o podstawach dobrego planowania.
Przedstawię Ci zatem podstawowe zasady dobrego planowania, które pomogą Ci osiągnięciu Twoich postanowień noworocznych. Tymi zasadami kieruję się nie tylko podczas spotkań z mentee, ale także na co dzień w biznesie.
Jeśli tylko rzeczywiście chcesz popracować nad rzeczywistym osiągnięciem swoich celów noworocznych zacznij od wyboru dobrego celu na Nowy Rok. Zobacz też ciekawe pomysły na biznes.
Model GROW i przydatne narzędzia rozwojowe
Zabierając się do planowania własnego rozwoju warto skorzystać ze sprawdzonych narzędzi, które pomogą Ci w osiągnięciu celu. Jednym z nich jest model Grow. Obejmuje cztery zasadnicze kroki a jego nazwa pochodzi od angielskich słów, które je określają:
System ten często wykorzystywany jest w mentoringu i coachingu dlatego, że się zwyczajnie sprawdza. Na początku programu pełne skupienie jest na określeniu właściwego celu a następnie określenie punktu zero. Młody człowiek określa gdzie się obecnie znajduje i dokąd chce podążać.
W trakcie programu mentor czy coach wspiera swojego mentee/klienta w procesie planowania oraz wyboru metod (opcji) na dotarcie do celu. Powstają więc zobowiązania (zadania) do wykonania, które mają wprowadzić realne zmian w jego życiu.
Kluczową sprawą jest systematyczność oraz konsekwencja w utrzymaniu wprowadzonych zmian. Wszyscy to wiemy i Ty też. Dlaczego zatem tak trudno jest zmienić coś w samym sobie? Zwyczajnie jesteśmy niekonsekwentni. Zacznij więc od samego początku: wyznacz – w sposób właściwy – swój cel noworoczny.
Cele na nowy rok – jak je wyznaczyć?
Zobacz, że w systemie GROW przedstawiony jest cel, nie cele, dlatego nie planuj wielu rzeczy na raz. Skup się na najważniejszej sprawie. Wybierz jeden cel, który rzeczywiście coś zdziała, sprawi, że „pójdziesz do przodu”. Niech to będzie coś, czego osiągnięcie doda Ci skrzydeł. Sprawi, że podskoczysz z radości i powiesz: Tak, zrobiłem to, dałem radę!
Wybierz jeden cel główny oraz cele poboczne, które pomogą osiągnąć Ci to najważniejsze postanowienie noworoczne. Dlaczego ważne są też cele poboczne? Zwykle osiągnięcie końcowego etapu wymaga także zmian i działań w kilku obszarach, dlatego ważne jest dobre przygotowanie i planowanie.
Samo wybieranie celu też wymaga analizy i przygotowania. Źle opisany cel może sprawić, że jego realizacja będzie niemożliwa już na samym początku. Zacznij zatem o właściwego określenia celu, który będziesz chciał osiągnąć.
Jak dobrze wyznaczyć cel?
Tyle rzeczy chciałbyś zmienić lub poprawić w swoim życiu a ja mówię, że masz wybrać jedną? Pytanie brzmi którą? W obszarze biznesowym zawsze wybieram taki cel, który przyniesie mojej firmie nie tylko korzyści finansowe, ale także sprawi, że firma będzie się rozwijać.
Zadaj sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź i właściwy cel noworoczny:
- Czego tak naprawdę pragniesz?
- Co jest dla Ciebie ważne?
- Jaką masz wizję samego siebie?
- Jak chcesz być postrzegany przez innych ludzi, bliskich?
- Jakiego wyniku oczekujesz?
- Co chciałbyś osiągnąć?
- Co chcesz stworzyć?
- Jak wyglądałaby Twoja idealna praca?
- Z kim chciałbyś pracować?
- Dla kogo chciałbyś pracować?
Załóżmy, że podobnie do mnie, chciałbyś prowadzić zdrowszy styl życia, mieć ładną sylwetkę ciała, dobrze się czuć w swoim ciele, mieć więcej energii do działania i mieścić w ulubione ciuchy 😊 Pisząc ten artykuł podzielę się z Tobą własnymi przemyśleniami i planem realizacji na ten rok.
Powinieneś wiedzieć, że istnieją pewne zasady poprawnego formułowania celów, które sprawiają, że są one przejrzyste, motywujące, a przede wszystkim mierzalne. Być może słyszałeś o tym, że cel powinien być SMART lub SMARTER. Przyglądnij się poniższemu wyjaśnieniu jaki powinien być cel:
Oprócz tych pięciu cech pojawiają się też rozwinięcia “ER” jako końcówka smarter, w których e oznacza ekscytujący a R oznacza rozpisany. Jak dla mnie ekscytujący zamieniłam na pozytywny, rozpisany zrobiłam kolejnym krokiem działania. Dodałam też ekologiczny, z myślą o ludziach, którzy są dla mnie ważni. Zatem przeanalizujmy poszczególne cechy dobrego celu:
1. SPECYFICZNY, czyli jak najbardziej precyzyjny cel
Na tym etapie ważne aby określić kiedy i co dokładnie powinno się zdarzyć. Jeśli ja chcę wprowadzić zdrowszy tryb życia co powinno być moim celem i skąd będę wiedziała, że go osiągnęłam? Co będzie zatem tym wyznacznikiem, że osiągnęłam swój cel? Powinnam zatem tak go skonstruować, żeby wiedzieć kiedy go osiągnę.
Mój przykład: „Chcę w ciągu 5 miesięcy wprowadzić pozytywne nawyki zdrowego stylu życia osiągając docelową wagę na poziomie x wraz z gibką sylwetką i utrzymać ten stan do końca roku”. Jeśli napisałabym „chcę zdrowiej żyć” albo „chcę schudnąć” nie bardzo wiedziałabym co powinnam robić. Samo „schudnięcie” nie będzie przecież oznaczać, że prowadzę zdrowszy tryb życia.
Docelowa waga zatem będzie jedynie wyznacznikiem osiągnięcia celu pobocznego, takim kamieniem milowym. Jednak realizacja prawdziwego i najważniejszego celu w postaci zdrowego stylu życia będzie osiągnięta wtedy, gdy utrzymam tę wagę i sylwetkę przez dłuższy czas.
Zatem moimi celami pobocznymi będą:
- wprowadzenie zbilansowanej diety,
- plan tygodniowych zakupów,
- wprowadzenie planu profilaktycznych badań lekarskich i szczepień
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- zwiększenie gibkości ciała,
- odpowiednie nawadnianie.
2. MIERZALNY, czyli cel możliwy do weryfikacji
Powinieneś wiedzieć jak sprawdzić, zmierzyć, czy osiągnąłeś swój cel główny i cele poboczne. W moim przypadku poszczególne cele powinny być osiągnięte wtedy gdy osiągnę poniższe parametry:
- odpowiednia waga ciała – waga pozwalająca czuć się swobodnie i dobrze w swoim ciele określona w kilogramach; każdy mniej więcej wie, kiedy się dobrze czuje w swoim ciele,
- właściwe zakupy – konkretny plan zakupów połączony z planowaniem posiłków – np. co niedzielę na następny tydzień, w myśl zasady: to co kupujesz – potem jesz,
- zbilansowana dieta – samodzielnie przygotowywane i smaczne 🥦posiłki 4-5 dziennie, z uwzględnieniem potrzeb energetycznych oraz alergii pokarmowych; gotuję na co dzień, jednak nie zawsze zdrowo i zbyt często zdarza mi się jeść żywność typu fast food,
- aktywność fizyczna – 2-3 w tygodniu aktywność fizyczna min. 45 minut taka jak: trening na siłowni, rower 🚴♀, intensywny spacer, bieganie lub basen – oznaczony i zaplanowany w kalendarzu jak inne ważne wydarzenia, to chyba największe wyzwanie dla mnie w ostatnim czasie,
- gibkość ciała – uwzględnienie w treningach ćwiczeń 🤸♀ rozciągających, które doprowadzą do powrotu gibkości ciała w postaci możliwości wykonania skłonu ciała z wyprostowanymi nogami i jednoczesne dotknięciem podłogi płaskimi rękoma; rozciągnięte ciało sprawi, że będę odczuwać mniej dolegliwości z powodu “siedzącej pracy”
- nawodnienie – picie 1,5 – 2 l wody 💦 dziennie; w brew pozorom to wcale nie tak dużo, pewna Martyna mi to uzmysłowiła
Jak mierzyć cele?
Nie chodzi o to abym wszystko miała zaplanowane jak w zegarku i jeśli coś mi wypadnie w tygodniu i nie zrealizuję celów to będę rwać włosy z głowy. Chodzi o to abym konsekwentnie realizowała zaplanowane zadania, tak aby weszły mi w krew i stały się nawykiem.
Dzięki wyznaczeniu standardów w postaci liczb i tygodniowych/dziennych ilości będę mogła weryfikować czy rzeczywiście osiągam odpowiednie parametry. Dzięki temu będzie mi łatwiej pilnować realizacji celu.
3. OSIĄGALNY czyli w zasięgu twojej kontroli
Ważne aby wyznaczony cel był rzeczywiście osiągalny a także w zasięgu Twojej kontroli. Jeśli wyznaczysz sobie za cel: „W roku 2022 zdobędę złoty medal na letnich mistrzostwach olimpijskich w rzucie oszczepem”, to nie koniecznie ten cel osiągniesz. Po pierwsze w tym roku nie będzie takich mistrzostw… a po drugie nie trenujesz rzutu oszczepem, więc to raczej nie jest w zasięgu Twojej kontroli.
Zastanów się czy ktoś przed Tobą osiągnął taki cel. Jak to zrobił. Czy korzystał z czyjejś pomocy. Kto Tobie może Ci pomóc w realizacji Twojego celu?
W moim przypadku mogę pomyśleć o znajomych, którzy prowadzą taki tryb życia (moim zdaniem). Obserwuję jak publikują posty ze swoich ćwiczeń co mnie inspiruje, czasem spotykam ich biegnących, jadących na rowerze w moim mieście.
Mogę też zasięgnąć porady specjalistów takich jak:
- dietetyk, który pomoże mi przygotować zbilansowaną dietę, uwzględniającą potrzeby moje i mojej rodziny. Ważne aby wziąć pod uwagę nie tylko zdrową żywność ale także nasze ograniczenia związane z chorobami, nietolerancjami i potrzebami organizmu.
- trener osobisty, który pomoże mi zaplanować zestaw codziennych ćwiczeń oraz treningów. Ważne aby zwrócił mi uwagę jak ćwiczyć tak aby nie powodować zbytniego obciążenia stawów i mięśni, gdyż może mi to bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Poszukam też inspiracji pośród blogów o tematyce zdrowego stylu życia, czy osób, które zmieniły swoje nawyki, tak aby wzmacniać swoją motywację.
4. Realistyczny – realny do osiągnięcia
Realizm jest ważny, gdyż nieosiągalny cel znacząco demotywuje. Moim celem nieosiągalnym byłoby przykładowo planowanie, że zostanę „modelką na wybiegu”. Nigdy nie marzyłam o byciu modelką, ale przyznajcie sami, fajnie byłoby mieć taką figurę.🤪
Po pierwsze mam tylko 165 cm wzrostu i 43 lata… nic dodać nic ująć. Nawet osiągnięcie „odpowiedniej” wagi i figury nie sprawi cudu, że będę mieć znów 16 lat i 175 cm wzrostu…
Realny cel to taki, który przy wytężonym wysiłku jest możliwy do osiągnięcia. Mój cel nie jest też wyśrubowany. Nie marzy mi się figura modelki mimo wszystko. Chcę po prostu być zdrowa i mieć zdrową, normalną sylwetkę ciała.
Zastanów się też co Cię powstrzymuje przed osiągnięciem swojego celu. Co stoi na przeszkodzie. Być może zrozumiesz, że źle sformułowałeś swój cel. Jeśli tak to popraw go!
5. Określony w czasie
Noworoczne postanowienie – Twoj cel – MUSI być określony w czasie. Bez konkretnej daty nie będziesz w stanie zaplanować zmian. Jak masz wyrobić w sobie właściwe nawyki jeśli termin realizacji określony jest na „świętego Dygdy czyli nigdy”?
Data realizacji mojego celu jest odległa, bo to AŻ rok. Oceniam, że jeśli w ciągu 5 miesięcy wdrożę właściwe nawyki to po tym czasie będę musiała nadal je praktykować aby utrzymać zdrowy styl życia.
Kolejne 7 miesięcy będą więc moim „sprawdzam” czy rzeczywiście daję radę być konsekwentna w tym co sobie wyznaczyłam. Cel jest szczytny, gdyż wiąże się z dbaniem o najważniejszy aspekt życia czyli zdrowie, co w obecnym czasie jest niezwykle ważne.
6. Pozytywnie sformułowany – brzmiący optymistycznie
Twój cel powinien mieć pozytywne zabarwienie, bez używania przeczeń. Zamiast „Nie chcę dłużej” lub „Chcę przestać…” użyj czegoś pozytywnego. Ja użyłam zwyczajnie czego „chcę”.
Przykład: zamiast „Nie chcę stracić kontaktu z przyjaciółmi” użyj „Chcę widywać się z przyjaciółmi przynajmniej dwa razy w miesiącu”
Optymistyczne nastawienie do przedsięwzięcia to naprawdę sporo. Przecież ważne jest, żebyś czuł szklankę do połowy pełną a nie do połowy pustą, prawda?
7. Ekologiczny – z myślą o otaczających Cię bliskich
Zastanów się jak realizacja celu oraz jego osiągnięcie wpłynie na Twoich bliskich. Przecież nie żyjesz sam. Z pewnością otaczają Cię ludzie, dla których Twoje decyzje mają wpływ i znaczenie.
Jeśli Twoim zamiarem jest zwiększenie liczby godzin pracy, bo chcesz osiągnąć cel zawodowy, jak to wpłynie na rodzinę? Jak to wpłynie na Twoje zdrowie? Kto na tym zyska. Czy osiągnięty cel to w jakimś stopniu zrekompensuje – czy Twoi bliscy też tak myślą?
Zadaj sobie takie pytania:
- Co się stanie kiedy osiągniesz cel? Gdzie wtedy będziesz?
- Czy są rzeczy, które na pewno się nie staną, po osiągnięciu celu?
- Co się wydarzy jeśli Ci się nie uda?
- Co się nie wydarzy, jeśli Ci się nie uda?
Powyższe pytania powinny postawić cię w pozycji, w której zakładasz, że będziesz za jakiś czas. Wyobraź sobie tę przyszłość. Co się dzieje, jaki to będzie miało wpływ na Twój osobisty ekosystem. Czy nie zaszkodzisz komuś?
Cel na rok 2022 ustalony – co dalej?
Masz już szczegółowo opisany cel. Spróbuj go sobie wyobrazić wszystkimi zmysłami i jeszcze dokładniej zwizualizować. Teraz czas na doprecyzowanie celów pośrednich i zadań z nimi związanych. Osiągnięcie każdego małego celu będzie Cię przybliżać do celu końcowego.
Ja zacznę od najprostszej rzeczy jaką jest picie wody. Co mogę zrobić, żeby pić więcej wody w ciągu dnia? Zobacz moje pomysły:
- kupić nową butelkę na wodę, którą będę zabierać ze sobą wychodząc z domu (obecna się już zużyła i nie zachęca do picia), będę też przez to bardziej eco friendly, jeśli nie będę kupować gotowej wody butelkowanej,
- dodawać do wody cytrynę, pomarańcze, miętę lub inne dodatki, które spowodują zmianę smaku i chętniej będę ją pić,
- ustawić sobie dwa przypomnienia w telefonie (jedno rano i jedno po południu), które będą zachęcać i przypominać o wypiciu wody,
- umówię się z rodziną oraz z osobami z którymi pracuję, żebyśmy wzajemnie przypominali sobie o piciu wody.
Rozpisanie kolejnych celów na etapy
Teraz pora na kolejne zadania i pomysły jak je zrealizować. Każdy cel poboczny powinien być tak rozpisany. Zajmę się nimi w późniejszym czasie, więc możesz tu zaglądnąć później i sprawdzić czy pojawiły się nowe zadania. Jeśli masz swoje przemyślenia – podziel się nimi ze mną w komentarzu.
Po osiągnięciu każdego z celów pobocznych świętuj! Wyznacz sobie własną nagrodę, którą sobie sprawisz, kupisz, zrobisz wtedy, gdy osiągniesz swój „kamień milowy”. Jeśli jesteś typem osoby lubiącej social media pochwal się tym. Pozytywne wzmacnianie wpływa na zwiększenie motywacji. Nie przejmuj się, że to tylko drobny krok do przodu. Ważne, że Twój własny! Celebruj takie chwile.
Wsparcie autorytetu lub bliskiej osoby
Jeśli masz kogoś w swoim otoczeniu, kto jest dla Ciebie autorytetem lub jest Ci bliski, poproś o wsparcie. Niech okresowo rozmawia z Tobą jak idzie Ci realizacja zadania. Jakie zadania już wykonałeś i co będzie następne.
Taka umówiona rozmowa mobilizuje do działania. Weryfikuje też Twój poziom przygotowania. Na tym właśnie polega mentoring. Nawet jeśli nie będzie Ci się chciało, wiesz, że niedługo czeka Cię właśnie taka rozmowa i „głupio” byłoby się tłumaczyć, że Ci się zwyczajnie jednak nie chciało…
Pamiętaj, że nawet jeśli zdarzy ci się „odpuścić” lub chwilowo odejść od nowo obranej ścieżki nie załamuj się. Każdy ma przecież wzloty i upadki. Poza tym to nie matematyczne równanie. Tu nie wszystko musi się „równać”. Ważne aby ogólny trend był wzrostowy.
Jeśli spodobało Ci się moje podejście – daj znać w komentarzu lub udostępnij mój artykuł. 👍 Pochwal się też jeśli podejmiesz wyzwanie i naprawdę zechcesz zmienić siebie samego w tym roku!