Borówki to soczyste i pełne aromatu owoce, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na swój wyjątkowy smak i właściwości zdrowotne. Powszechnie wiadomo, że kupowane w sklepach, często nie dorównują w smaku i świeżości tym, które możemy uprawiać sami w ogrodzie. Oto kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć sukces w uprawie borówki.
Uprawa borówki – wybór odmiany
Uprawa borówki wymaga wyboru odpowiedniej odmiany. Istnieje wiele rodzajów tej rośliny, różniących się kolorem owoców, smakiem i wymaganiami glebowymi. Przykładowo, wysokie borówki wymagają kwaśnego podłoża, podczas gdy niskie mogą rosnąć w bardziej zrównoważonych glebach. Najpopularniejszymi odmianami w Polsce są: Bluecrop, Duke, Toro, Patriot, Nui i Elliot. Podejmując decyzję, które z nich będą hodowane, dobrze jest wziąć pod uwagę preferencje smakowe, warunki klimatyczne (m.in. mrozoodporność) i dostępność sadzonek.
Najlepsze warunki do uprawy borówki
Borówki potrzebują pełnego nasłonecznienia, a więc pod uprawę niezbędne jest stanowisko, które otrzymuje co najmniej 6-8 godzin słońca dziennie. Najlepiej rosną, w glebie dobrze przepuszczalnej i kwaśnej (pH w zakresie 4,5-5,5). Przed ich posadzeniem powinno się odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy wykopać dołek na głębokość około 45-60 cm i dodać materiał organiczny, taki jak np. kora sosnowa lub torf, aby obniżyć pH gleby i zwiększyć zawartość składników odżywczych.
Sadzenie najlepiej przeprowadzać na wiosnę lub jesienią. Borówki rosną w formie krzewów, więc aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do rozwoju, przy sadzeniu wskazane jest zachowanie około 120-150 cm odstępu.
Pielęgnacja i ochrona borówki
Aby zachować borówki w dobrej formie, szczególnie w okresie suszy, regularne podlewanie jest kluczowe. Dlatego tak ważne jest, by podłoże zachowało stałą wilgotność, ale jednocześnie nie było nadmiernie przemoczone. Pomocne w tym może okazać się ściółkowanie na powierzchni ziemi, aby zatrzymać wilgoć i zapobiec wzrostowi chwastów. Do uzyskania zdrowego wzrostu i obfitych plonów, borówki potrzebują też odpowiedniego nawożenia. Warto zatem stosować specjalne nawozy z mikroelementami, które są niezbędne do ich rozwoju.
Niestety rośliny te podatne są na ataki owadów i chorób, dlatego trzeba regularnie sprawdzać ich stan i usuwać wszelkie uszkodzone liście lub owoce. W razie potrzeby, jeśli pojawią się pierwsze objawy infekcji należy rozważyć zastosowanie środków ochrony roślin.
Zbiór borówek
Borówki dojrzewają na przełomie lata i jesieni. Ich owoce są bardzo zdrowe, bogate w antyoksydanty i składniki odżywcze. Można je wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Najlepiej spożywać ich owoce na surowo jako pyszny dodatek do śniadań, sałatek, ciast, lodów i sorbetów. Z nadmiaru zbiorów można przygotować smaczne przetwory takie jak dżemy, powidła czy soki. Borówki można również mrozić, dzięki czemu zachowają wartości odżywcze przez dłuższy czas.
Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami można cieszyć się obfitym plonem borówek z własnego ogrodu przez wiele sezonów.
#artykułpartnera #współpraca
fot. Canva