Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i to ona chroni organizm przed wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to zatem, że na jej powierzchni gromadzą się brud, kurz, pot i wszelkie inne zanieczyszczenia, które zazwyczaj usuwamy z jej zewnętrznej warstwy – naskórka, podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zobacz jak o nią zadbać stosując peeling domowy.
Table of Contents
- Rodzaje peelingów – sprawdzone przepisy do domowego użytku?
- Dlaczego warto wykonywać peeling?
- PRO TIP – sprawdź czy Twoja skóra potrzebuje peelingu
- Kiedy i jak często stosować domowy peeling?
- Skóra potrzebuje peelingu? Na co musisz uważać!
- Przepisy na domowe peelingi – jakich składników potrzebujesz?
- Profesjonalny zabieg w domu? O peelingu kawitacyjnym
- Podsumowanie: odkryj radość pielęgnacji dzięki domowym peelingom
Poza oczyszczaniem, nawilżaniem i ochroną przeciwsłoneczną, ważnym krokiem pielęgnacyjnym jest też regularne złuszczanie, które zwykle wykonujemy stosując np. wygładzający peeling. Wykonanie ulubionego domowego peelingu, który usunie martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami spowoduje efekt skóry pełnej blasku, a także sprawi, że Twoje kosmetyki będę lepiej się wchłaniać.
W tym artykule odkryjesz trzy skuteczne sposoby na domowy peeling, zarówno do twarzy, ciała jak i skóry głowy i przekonasz się jak niewiele potrzeba, by Twoja cera stała się rozświetlona, ciało gładkie, a włosy odbite od nasady i pełne objętości.
Rodzaje peelingów – sprawdzone przepisy do domowego użytku?
W warunkach domowych najbezpieczniej jest korzystać z przepisów na peelingi o działaniu powierzchniowym, czyli takich, które nie będą wnikać do głębszych warstw skóry, tak jak ma to miejsce w przypadku peelingów chemicznych i fizycznych, które lepiej przeprowadzać pod okiem kosmetologa i przy użyciu specjalnych kosmetyków np. z kwasami. Samodzielnie, ze składników, które prawdopodobnie masz już w swoim domu, stwórz peeling mechaniczny lub enzymatyczny. Czym się one różnią?
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na zadbanie o swoje ciało i urodę, sprawdź inne nasze artykuły:
- “Top 5 zabiegi kosmetyczne po wakacjach – jak zadbać o swoje ciało po lecie?”,
- “Masaż twarzy Kobido – czy warto?”
- “Laminacja włosów żelatyną – sposób na lśniące i gładkie włosy”.
Domowy peeling skóry – złuszczanie mechaniczne
Najlepiej sprawdzą się do ciała, do nóg, rąk oraz stóp, ponieważ zawierają drobinki złuszczające, które ścierają martwe komórki naskórka i mogłyby podrażnić delikatną skórę twarzy. Możesz ich jednak śmiało używać także do twarzy, jeśli Twoja cera nie jest wrażliwa lub naczynkowa. Nie poleca się ich także do skóry głowy. Przykłady: peeling kawowy, peeling owsiany, cukrowy, solny, czy też peeling z kokosem.
Domowy peeling skóry – złuszczanie enzymatyczne
Idealne do skóry twarzy i głowy. Czynnikiem peelingującym są tutaj enzymy roślinne, które w łagodny sposób rozpuszczają martwy naskórek. Ich działanie jest delikatniejsze i nie odbywa się na zasadzie „ścierania” jak w przypadku peelingów mechanicznych. Przykłady: peeling z octem jabłkowym, peeling z pomarańczy.
Dlaczego warto wykonywać peeling?
Naskórek ulega ciągłemu złuszczeniu, jest to cykl zwany turn over time i trwa około 28 dni. Regularny peeling powoduje przyspieszenie odnowy komórkowej, usuwa martwe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia, a nawet zaskórniki. Ponadto odblokowuje pory i zawęża je, co sprawia, że skóra twarzy staje się bardziej promienna i gładsza.
Złuszczanie martwego naskórka na skórze głowy zapobiega powstawaniu warstwy krystalizacji, która składa się z nagromadzonego naskórka, łoju, brudu, czy resztek produktów do stylizacji włosów. Samo mycie głowy szamponem nie wystarczy, by uniknąć jej nadbudowania się. Wykonaj peeling skóry głowy, a natychmiast zauważysz różnicę, poczujesz lekkość, czystość i świeżość, a do tego Twoje włosy nabiorą większej objętości.
PRO TIP – sprawdź czy Twoja skóra potrzebuje peelingu
Nie wiesz jak określić czy na Twojej skórze głowy znajduje się warstwa krystalizacji? Zrób ten prosty test! Podrap paznokciami po przedziałku w różnych miejscach na skórze głowy, a przekonasz się czy Twoja skóra potrzebuje peelingu . Jeśli zobaczysz między paznokciami coś co przypomina biały piasek – oznacza to, że na Twojej skórze znajduje się właśnie warstwa krystalizacji.
W zależności od potrzeb Twojej skóry i efektu na jakim Ci zależy, możesz wykonać peeling wygładzający, oczyszczający, ujędrniający, rozświetlający, czy też nawilżający. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie składniki, które wykazują się danym działaniem. Zalety peelingów domowych: przyjemne , tanie, łatwe w wykonaniu i efektywne. Pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze.
Kiedy i jak często stosować domowy peeling?
Zastanawiasz się jak często używać domowych peelingów? Działanie peelingu jest najbardziej zauważalne przy regularnym jego stosowaniu. Nie oznacza to jednak, by peelingować się codziennie. Nie rób go za często, by nie spowodować efektu, który będzie odwrotny do zamierzonego. Ważne, aby nie naruszyć bariery hydrolipidowej skóry i jej nie podrażniać.
Cera tłusta i mieszana zazwyczaj potrzebuje peelingu raz w tygodniu. W przypadku peelingu dla cery suchej, czy atopowej w zupełności wystarczy nawet raz na dwa tygodnie. Podobnie w przypadku skóry głowy – w zależności od jej stanu i potrzeb. Jeśli Twoja skóra głowy nie sprawia Ci kłopotów i jest zdrowa – wystarczy zrobić peeling raz na dwa tygodnie. Przy nadmiernym wypadaniu włosów lub innych problemach i dermatozach skóry głowy – warto robić peeling raz na 7-10 dni. A kiedy jeszcze warto go wykonać? Zrób peeling przed posmarowaniem się samoopalaczem, by przedłużyć trwałość opalenizny, a także przed depilacją, szczególnie jeśli borykasz się z wrastającymi włoskami.
Skóra potrzebuje peelingu? Na co musisz uważać!
Każdy ma inny rodzaj skóry, od suchej, przez mieszaną i tłustą, po bardziej problematyczną jak skóra trądzikowa czy atopowa. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju peelingu do potrzeb swojej skóry. Również jeśli chodzi o częstotliwość, u jednych sprawdzi się wykonywanie peelingów raz w tygodniu, dla innej osoby lepszym rozwiązaniem będzie robienie go co dwa tygodnie. Obserwuj potrzeby swojej skóry i nie wykonuj peelingu zbyt często.
Uważaj z peelingiem skóry głowy przy różnego rodzaju problemach i dermatozach. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem mogą być gotowe kosmetyki przeznaczone do potrzeb skóry. Naturalne nie zawsze znaczy bezpieczniejsze, wbrew pozorom to właśnie naturalne składniki mogą częściej podrażnić i uczulić skórę.
Pamiętaj, aby do skóry głowy i twarzy unikać peelingów zawierających ostre drobinki, takie jak cukier, sól, kawa, zmielone pestki owoców. Takiego typu peelingi solne, cukrowe czy kawowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się użyte do ciała i stóp. Oprócz podrażnienia może być Ci także ciężko wypłukać drobinki z włosów. Postaw na delikatny peeling.
Przepisy na domowe peelingi – jakich składników potrzebujesz?
Zwykle większość składników potrzebnych do wykonania domowego peelingu mamy w domu, a nawet jeśli czegoś nam zabraknie, łatwo to uzupełnić. Sprawdź!
1. Jak zrobić domowy peeling do twarzy?
Najlepsze przepisy na domowy peeling do twarzy składają się z połączenia składnika ścierającego ze składnikiem płynnym. Składnikami ścierającymi, które nie podrażnią twarzy są np. nasiona chia, zmielone: siemię lniane, płatki owsiane, ryż lub mąka ryżowa. Dobrym składnikiem peelingu będzie też węgiel aktywny w proszku.
Jako składnik płynny możesz użyć: jogurtu naturalnego, soku z cytryny, mleka (krowiego lub dowolnego roślinnego), startego ogórka lub po prostu wody, najlepiej przegotowanej. Może być też ulubiony krem.
Wykonanie: Stwórz własną kombinację łącząc ze sobą jedną łyżkę dowolnego składnika ścierającego z łyżką “upłynniacza”, w zależności czego użyjesz musisz wyczuć odpowiednią konsystencję, tak aby nie była zbyt wodnista lub za bardzo zbita.
2. Kawowy domowy peeling – szybko i skutecznie
Chyba nie ma bardziej popularnego i skutecznego zarazem domowego peelingu do ciała jak ten z fusów kawy. Jest to najprostszy peeling, niezwykle łatwy i szybki w wykonaniu, a do tego pięknie pachnie, szczególnie, gdy dodasz do niego kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Tani i łatwo dostępny peeling kawowy ma działanie wygładzające i ujędrniające. Potrafi zdziałać cuda niczym najlepsze kosmetyki do peelingu ciała.
Składniki podstawowe:
- 1 filiżanka fusów
- ok. 3/4 łyżki stołowe dowolnego oleju lub oliwki (najlepiej sprawdzi się oliwa z oliwek lub olej kokosowy)
Wykonanie: Zmieszaj fusy z olejem lub przegotowaną wodą. Opcjonalnie możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego np. waniliowego.
3. Peeling cukrowy DIY – słodka przyjemność
Jeśli nie przepadasz za zapachem kawy i wolisz słodsze peelingi zamień filiżankę fusów z kawy na szklankę cukru brązowego lub białego. Peeling cukrowy wymieszaj z kilkoma łyżkami dowolnego oleju np. oleju kokosowego i dodaj poniższe składniki. Zalety peelingu cukrowego są oczywiste – efekt osiągniesz tanio i szybko.
Składniki dodatkowe:
- skórka z 1 grapefruita lub pomarańczy
- sok z 1 grapefruita lub pomarańczy
Wymieszaj delikatnie wszystkie składniki, tak by skórka owocu była miejscami widoczna. Nałóż peeling z pomarańczy lub grapefruita na wilgotną skórę i wmasuj go kolistymi ruchami. Pozostaw na kilka minut i spłucz. Dodatek oleju sprawi, że skóra po peelingu będzie natłuszczona, dzięki czemu nie musisz już dodatkowo używać balsamu po zabiegu.
4. Domowy peeling do skóry głowy
Na rynku pojawia się coraz więcej dobrych produktów typu peeling do skóry głowy i jest to zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza opcja. Jeśli jednak chcesz spróbować wykonać domowy peeling do skóry głowy, pamiętaj, aby nie robić peelingu z cukru, soli lub tym podobnych składników zawierających drobinki z ostrymi krawędziami.
Lepiej sprawdzi się tutaj peeling np. z węgla aktywnego w proszku wymieszanego z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, które ma działanie antyseptyczne i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Działanie będzie delikatniejsze i równie efektywne. Potrzymaj peeling 10-15 minut na skórze, następnie obficie spłucz i umyj dokładnie skórę głowy szamponem.
Zobacz więcej: Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać?
Profesjonalny zabieg w domu? O peelingu kawitacyjnym
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem wykonywanym w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych, ale ponieważ nie jest to zabieg inwazyjny, możesz także przeprowadzić taki peeling samodzielnie w swojej łazience. Potrzebne jednak jest do tego specjalne urządzanie, do kupienia chociażby na allegro – te domowe mają słabsze moce i, umiejętnie obsługiwane, nie zrobią krzywdy, jeśli będziesz przestrzegać zasad ich używania.
Podsumowanie: odkryj radość pielęgnacji dzięki domowym peelingom
Peeling domowej roboty to świetna alternatywa dla profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy minimalnym wysiłku, możesz osiągnąć maksymalne rezultaty i cieszyć się gładką oraz promienną cerą, bez potrzeby rezerwowania wizyty w salonie kosmetycznym. Pozwól sobie na chwilę relaksu i zadbania o swoją skórę – w zaciszu własnego domu i wypróbuj nasze przepisy na domowe peelingi.