Bezdomne psy i koty na całym świecie – jak im mądrze pomagać?

Ilość bezdomnych zwierząt jest ogromna i niestety jest to powszechne zjawisko. Widać to szczególnie w sezonie wakacyjnym i zimowym, gdy kolejne czworonogi trafiają do schronisk. Widok błąkających się psów i kotów chwyta za serce. Zamiast marznąć na ulicy, powinny mieć bezpieczny azyl, dostęp do miski z wodą i karmą, a także kochającego opiekuna, który otoczy odpowiednią opieką, przytuli i pobawi. Pomagać zwierzętom można pomagać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wybranie się do schroniska i zaadoptowanie bezdomnego psa lub kota. Czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie?

Pamiętaj, że adopcja jest bardzo ważną decyzją i nie można podejmować jej pochopnie. Bezdomne psy i koty to nie zabawki. Decyzja musi być przemyślana. Poza tym, nie każdy może pozwolić sobie na przygarnięcie czworonoga. Zwierzęta, które trafiły do schroniska z pewnością potrzebują ludzkiej pomocy. Nie musisz ich adoptować, by poprawić ich warunki życia. Możesz to zrobić w inny sposób! Szczególnie zimą Twoja pomoc będzie nieoceniona – mróz doskwiera im najbardziej.

O tym dlaczego warto mieć czworonoga dowiesz się z artykułu, sprawdź. Dlaczego warto mieć psa?

Jak pomóc bezdomnym psom i kotom?

Poniżej kilka pomysłów, w jakim sposób można pomóc bezdomnym zwierzętom. Nie tylko podczas zimy.

 • karma dla psów sucha oraz mokra w puszkach
 •  karma dla kotów sucha oraz mokra w puszkach
 • karma dla kociąt i szczeniąt
 • preparaty witaminowe
 • środki do dezynfekcji (np. domestos)
 • płyny do naczyń, płyny uniwersalne, płyny do szyb
 • worki na śmieci
 • jednorazowe rękawiczki rozm. M, XL
 • koce, ręczniki, poszewki na pościel
 • żwirek dla kotów – bentonitowy, zwykły, bezzapachowy.
 • smycze parciane (ok. 1,5 m), obroże zwykłe, regulowane

Tu znajdziesz listę schronisk w całej Polsce -> Wykaz schronisk w Polsce

Zanim odpalisz samochód, sprawdź maskę – być może jest tam kot

Kto ma gorzej – bezdomne psy czy koty? Niestety, koty w okresie zimowym bardzo marzną, ponieważ ich futerko nie jest gęste. Dlatego szukają ciepłych miejsc, w których mogą się ukryć i ogrzać. Najczęściej są piwnice, korytarze, pustostany i samochody. Dużo kotów ukrywa się pod maskami samochodów, co jest bardzo niebezpieczne. Pamiętaj, aby zimową porą koniecznie sprawdzić, czy w tym miejscu nie znajduje się bezdomny kociak. Jest duża szansa, że dzięki temu unikniesz wypadkowi.

Dokarmiaj bezdomne psy i koty

Pewnie w Twojej okolicy mieszkają bezdomne koty. Jeżeli dobrze się rozejrzysz, z łatwością znajdziesz ich kryjówki. Dotrzyj do nich z wodą, jedzeniem i ciepłym kocem, w ten sposób choć trochę ułatwisz im przetrwanie. Jeżeli masz piwnicę, możesz także zostawić uchylone okienko i tam stworzyć kotom kącik, w którym będą mogły się ogrzać. Coraz częstszym rozwiązaniem są także budki dla kotów, które stają się kocim azylem.

Zorganizuj zbiórkę dla bezdomnych zwierząt

A może tak zorganizować zbiórkę darów dla zwierząt? Możesz ją zorganizować wśród rodziny, przyjaciół, a także w szkole lub w pracy. Coraz więcej młodych par zamiast kwiatów prosi o karmę dla zwierząt, zabawki, koce itd. Kolejną opcją jest dołączenie do zbiórek organizowanych w sklepach i instytucjach lub samodzielnie dostarczenie smakołyków i zabawek do danej do placówki.

Czego potrzebują bezdomne psy i koty? Życie w schronisku

Możesz także przynieść kołdry, ręczniki, koce. Ważne, aby kołdry nie zawierały pierza. Jeżeli chodzi o karmę, warto wybrać odżywczą, lepszej jakości i kupić ją w sklepie zoologicznym. Niestety te marketowe posiadają małą zawartość mięsa. Warto pomyśleć o tym przed zakupem. Dobrym pomysłem jest zadzwonienie do schroniska i dopytanie, co jedzą zwierzaki i ten produkt kupić.

Wybierz się do schroniska

Wycieczka do schroniska dla zwierząt jest zawsze dobrym pomysłem. Czy słyszałeś o takiej inicjatywie jak spacer z bezdomniakiem? Polega ona na tym, że idziesz do schroniska i wyprowadzasz psiaka na spacer. To wolontariusz wybiera, z jakim futrzakiem pójdziesz. Najlepiej wybrać dzień, w którym masz więcej wolnego czasu.

Wydawać by się mogło, że to zwykły spacer. Nie dla każdego psiaka. Dla większości jest to także moment, w którym zyskują ludzką atencję i mogą poczuć się wyjątkowo. Jeżeli masz dzieci, zabierz je ze sobą. Warto od małego im pokazywać, że trzeba się troszczyć o tych, którzy mają trudniej w życiu i sami nie są w stanie się sobą zaopiekować.

Wpłać darowizny na schronisko lub azyl dla zwierząt

Jeżeli nie możesz przyjąć bezdomnego psa lub kota pod swój dach, możesz przekazać darowiznę na rzec bezdomnych zwierząt, dzięki czemu organizacja będzie mogła zapewnić właściwą opiekę czworonogom. Dobrym rozwiązaniem jest także przekazanie 1% w zeznaniu podatkowym, zatem pomyśl o tym!

Zarejestruj się jako dom tymczasowy

Dom tymczasowy to miejsce, które daje nadzieję na lepsze życie. To właśnie tam zwierzęta mogą pozbyć się swoich lęków i traum, oswoić się z człowiekiem, dożyć godnej starości, czy po prostu poczekać na nowego właściciela w przyjaznych warunkach. Zwierzaki, które trafią do domu tymczasowego mogą się „pokazać” z każdej strony.

Dzięki temu opiekun tymczasowy może poznać pupila i stwierdzić, jak zachowuje się w stosunku do dzieci, osób starszych, psów, kotów i innych zwierząt. Jest w stanie stwierdzić w jakim czasie zwierzak dał się oswoić, czy np. czy czegoś się boi, czy może mieszkać z innymi zwierzakami, jak reaguje na podróże, jazdę samochodem, czy lubi hałas, czy jednak woli ciszę. Może także poznać jego lęki i strachy. Niestety warunki schroniskowe nie dają takich możliwości, dlatego ciepły dom (nawet tymczasowy) jest sto razy lepszy niż klatka w schronisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
trendy 2022
Czytaj dalej

Trendy jesień-zima 2022-2023. Sprawdź czy masz te ubrania

Jesień to okres gdzie dni stają się krótsze, chłodniejsze a letnie sukienki kończą na ostatniej półce, aby móc ustąpić miejsca swetrom. Trendy nieustannie się zmieniają, ale pewne modele zawsze będą w modzie i to ich warto się trzymać. Sprawdź co warto mieć w swojej szafie i jak się przygotować na jesień 2022.
Czytaj dalej
fwb
Czytaj dalej

Friends with benefits?- Na czym polega relacja FWB?

W dzisiejszym społeczeństwie relacje międzyludzkie przybierają różne formy i kształty, które nie zawsze mieszczą się w tradycyjnych ramach romantycznych związków. Jednym z takich nowoczesnych modeli jest relacja Friends with Benefits (FWB), co dosłownie oznacza przyjaciele z korzyściami. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest relacja FWB, jakie są jej cechy charakterystyczne, korzyści i potencjalne ryzyka.
Czytaj dalej