Halloween to bardzo stare święto i zapoczątkowali je Celtowie z Brytanii, i Iralndii. W obrządkach przypomina znane nam Wszystkich Świętych. Przypadało ono na okres oddzielający lato i zimę. To czas, w którym zbierano wszystkie plony i przygotowywano się do nadejścia zimy, które zwiastowało święto Samhain (zwane także jako „późniejsze Halloween”). Obchodzone było w nocy z 31 października na 1 listopada. Nazwa Halloween to skrót od “All Hallow’s Evening”, czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych. Druidzi i kapłani celtyccy wierzyli, że tego dnia światy żywych i umarłych są połączone.
Wierzono, że zastępy piekielnych demonów, z bogiem śmierci Samhainem na czele, pędzą przez ziemię dusze złych ludzi, by te mogły naprawić swoje błędy. Dlatego też, istotną częścią święta Samhaim było tańczenie tańca śmierci, wokół ogniska. Celtowie obawiali się, że w Halloween mogą spotkać złego ducha, który spaceruje sobie po ziemi.
Aby nie zostać rozpoznanym, nakładali maski po zmroku, mając nadzieję, że będą wyglądać jak inne dusze. Znaleźli także sposób na odstraszanie złych dusz – rzeźbili groźne miny w warzywach, w których umieszczali świece dające cień. Rzepa, brukiew, ziemniaki, buraki – te warzywa wykorzystywali do swoich lampionów. Dynia to amerykański pomysł.
Skąd o Halloween dowiedzieli się Amerykanie?
Początek XIX wieku. Kryzys na Wyspach Brytyjskich zmusił ludzi do emigracji. W tamtych czasach najlepszym miejscem okazała się być Ameryka Północna. Emigranci uciekli z Europy w poszukiwaniu lepszego życia, zabierając ze sobą swoją historię, wierzenia i tradycje – w tym właśnie kultywowanie Halloween. I tak to się stało, że Amerykanie pokochali to święto, a za nimi cały świat. Organizowanie halloweenowego party stało się tradycją. Upiorne jedzenie, odpowiednie przebrania tworzą klimat. Do tego jeszcze mroczna muzyka i świetna impreza gwarantowana.
Strój na halloween – jak zrobić?
Wymyślanie halloweenowych strojów to jedna z atrakcji. Często stanowi obowiązkowy element halloweenowych imprez. Wydawać by się mogło, że stworzenie takiej kreacji kosztuje fortunę. Być może jest tak w przypadku nowych, gotowych strojów. Prawdą jest, że wystarczy odrobina pomysłowości. Trochę cierpliwości i zdolności manualnych, by stworzyć upiorne przebranie. Warto przejść się do sklepów z odzieżą używaną.
Często w takich miejscach można kupić, gotowe ubranie w niskiej cenie albo takie ciuchy, które z łatwością można przerobić i uzyskać efekt „WOW”. Dobrym pomysłem jest przegląd własnej szafy i znalezienie ubrań, które można ze sobą połączyć. Takich, których nie będzie szkoda zniszczyć. Tak właściwie to dostałyby nowe życie.
Strój DIY na Halloween
Jeżeli chodzi o halloweenowe stroje DIY – możliwości jest sporo. Zarówno przebrań dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wystarczy jednokolorowe – najlepiej ciemne – ubranie i kilka kolorowych kosmetyków. Na samym początku warto pomyśleć o elementach wyróżniających daną postać. Czarownica znana jest z ciemnej czapki w kształcie stożka, którą można samemu zrobić z brystolu. Jej atrybutem jest miotła lub czarny kot.
Z kolei wampir posiada kły i pelerynę, którą można wykonać z ciemnego, śliskiego materiału. Może być z recyklingu. Strój ducha można wykonać ze starego prześcieradła. Z kolei, aby wyglądać jak Frankenstein trzeba zaopatrzyć się w zieloną kredkę lub farbę do twarzy oraz większe zatyczki do uszu.
Jak zrobić przebranie na święto duchów dla dziecka?
Kostiumy halloweenowe dla dzieci można zarówno kupić, jaki własnoręcznie przygotować z dzieckiem. Druga opcja jest ciekawsza, ponieważ jest to doskonała okazja do spędzenia wspólnego czasu z pociechą i tym samym kolekcjonować piękne, rodzinne wspomnienia.
Wspólne kreowanie przebrania uruchamia wyobraźnię. Poza tym, każde dziecko chce wyglądać wyjątkowo. Autorski projekt stroju na halloween sprawi, że dziecko będzie czuło się zjawiskowo w takim przebraniu. Tym samym wzmocni swoją pewność siebie.
O tym ja jeszcze możesz spędzić dzień z dzieckiem dowiesz się tu ->Jak spędzić dzień z dzieckiem?
Co powiecie na samodzielne wykonanie stroju pająka? Nie jest to trudne i czasochłonne. Trzeba zaopatrzyć się w czarne, dopasowane ubranie – np. legginsy i koszulka, a także damskie rajstopy, które będą potrzebne do wykonania pajęczych nóg. Można je wypełnić ciemnymi ścinkami materiałów, papierem lub watą. Następnie przymocować je do korpusu. Warto wykorzystać do tego czarną włóczkę. Nitka może być za cienka.