Mieszkanie z chłopakiem – czy warto?

Znalazłaś swoją drugą połówkę i tęsknisz za każdym razem, kiedy każde z was wraca do swojego domu? Czy to jest już dobry moment na to, by pomyśleć o mieszkaniu razem? Co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chce się razem mieszać? Mieszkanie z chłopakiem – czy to dobry pomysł i czy warto? Sprawdź!

Mieszkanie z chłopakiem – czy jesteście gotowi na taki krok

W związkach bywa naprawdę różnie. Niektóre pary dosyć szybko decydują się na wspólne mieszkanie, inni natomiast wstrzymują się z tą decyzją trochę dłużej a jeszcze inni czekają „aż do ślubu”. Część osób kultywuje tradycje, część obawia się decyzji rodziców a większość martwi się o utrzymanie „na swoim”.

Tak naprawdę wszystko zależy od danej pary, możliwości oraz zaangażowania w związek. Jeśli łączy Cię z partnerem bliska więź i planujecie wspólne życie, jesteście samodzielni i pracujecie, możecie pomyśleć o wspólnym mieszkaniu, jako kolejnym etapie waszego związku.

Jeśli jednak nie jesteście na to gotowi lub w dalszym ciągu jesteście na utrzymaniu rodziców, warto dać sobie czas.

mieszkanie z chłopakiem

Zamieszkanie razem na próbę – mówimy stanowcze NIE

Wiele par decyduje się na zamieszkanie razem „na próbę”. Jest to nieprzemyślany pomysł, który może mieć negatywne skutki. Próba jest czymś, z czego w łatwy sposób można się wycofać. Co w sytuacji, gdy po kilku miesiącach wspólnego mieszkania, choć jedno z partnerów uzna, że to był zły pomysł? Wtedy może pojawić się silny lęk związany z rozpadem związku.

Najczęściej decyzja o wyprowadzce związana jest z poważniejszym konfliktem. Bowiem jednego z partnerów mogą irytować przyzwyczajenia bądź tryb życia drugiego z partnerów. Wycofanie się wtedy najczęściej nie jest proste, gdyż istnieją choćby zobowiązania związane z wynajmem mieszkania.

Mieszkanie z chłopakiem powinno być zatem przemyślaną decyzją a nie „zabawą”. Stawiasz przecież na szali swoje i jego uczucia, podejmujesz ważną i odpowiedzialną decyzję, która wiąże się ze zobowiązaniami. Jakimi? Przeanalizujmy.

mieszkanie z chłopakiem

Wspólne mieszkanie z chłopakiem – warto dać sobie czas

Jeśli ani Ty, ani Twój partner nie jesteście gotowi na wspólne mieszkanie, warto dać sobie czas i pomieszkać jeszcze osobno. Co zyskujemy mieszkając jeszcze osobno? W sytuacji większego konfliktu każdy z Was może ochłonąć i uspokoić się w swoim własnym domu. Łatwiej jest spojrzeć na konflikt obiektywnie, gdy emocje opadną. Macie też swobodę, iż mieszkając osobno możecie wyżalić się ukochanej osobie dzwoniąc do niej bądź zapraszając ją do domu.

Jeśli jeszcze się uczycie czy studiujecie a nie należycie to tych mega zorganizowanych, warto odłożyć w czasie wspólne mieszkanie. Studia czy szkoła bywają wymagające a wspólne mieszkanie może rozpraszać. Kiedy jedna osoba ma egzaminy i musi się uczyć a druga w tym czasie ma wolne, może być trudno skupić się na nauce. Jeśli jednak potrafisz zorganizować swój czas i skupić się na szkole to wspólne mieszkanie z chłopakiem na studiach nie powinno być pod tym względem problemowe.

mieszkanie z chłopakiem

Czy jesteś gotowa na własne utrzymanie i stać cię na to? Wspólne mieszkanie z chłopakiem to znaczne wydatki. Oczywiście wspólne, ale mimo wszystko. Trzeba będzie wynająć mieszkanie a jeśli któreś z was ma własne to i tak trzeba będzie się utrzymać. Opłacić rachunki, zrobić zakupy, gotować posiłki. Przeanalizujcie swoje możliwości finansowe i określcie na co możecie sobie pozwolić.

Mieszkanie z chłopakiem – gotowość obojga partnerów

Decyzja o przeprowadzce jest dość odpowiedzialną decyzją i wiąże się z rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Aby ją podjąć i móc cieszyć się pełnią szczęścia Ty, jak i Twój partner musicie być na to gotowi. Jeśli ukochana osoba nie jest gotowa na zamieszkanie razem – uszanuj to i zaczekaj, aż sama podejmie taką decyzję.

Wymuszanie wspólnego mieszkania razem nie jest dobrym pomysłem. Nikt nie chce podejmować ważnych decyzji na siłę. Pierwsze mieszkanie z chłopakiem powinno być radosnym doświadczeniem dla obojga, po co więc zaczynać od nieprzyjemnego wymuszenia?

mieszkanie z chłopakiem

Czy warto zamieszkać z chłopakiem? Jakie warunki powinny być spełnione?

Jeśli zależy Wam na poważnym związku i myślicie o sobie pod kątem przyszłości, warto wejść w nowy etap w związku i zamieszkać razem. Jakie elementy pokazują, że warto zamieszkać razem z partnerem?

 • Dobra komunikacja,
 • Umiejętność rozwiązywania konfliktów,
 • Równowaga w związku,
 • Akceptowanie partnera mimo wad, słabości i odmienności,
 • Podobne wartości życiowe,
 • Wspólne plany na przyszłość,
 • Możliwości finansowe i stałe dochody (praca).

Mieszkanie z chłopakiem – podział obowiązków

Jeśli razem z Twoim partnerem jesteście siebie pewni i planujecie wspólne życie, nie ma lepszego sposobu, aby to rozpocząć niż mieszkanie razem. Jeśli jesteście ze sobą szczęśliwi – warto zamieszkać razem i pielęgnować tę relację. Mieszkanie razem również zbliży Was do siebie. Poznacie się bardziej, gdyż będąc nawet w długoletnim związku, nie ma się pewności, że zna się swojego partnera na wylot.

Pamiętaj jednak, że oprócz wspólnego poznawania czekają was codzienne obowiązki. Warto więc przed podjęciem decyzji uzgodnić jaki będzie podział prac domowych i jak się będziecie w tym wspierać. Czy każda ze stron ma świadomość, że trzeba będzie gotować, prać, sprzątać, myć okna i robić wiele innych rzeczy? Czasy kiedy to kobieta „dbała” o dom a mężczyzna przynosił pieniądze bezpowrotnie minęły, choć zdarzają się jeszcze wyjątki. Warto omówić te kwestie przed przeprowadzką.

Mieszkanie z chłopakiem – co jeśli pojawi się dziecko?

Mieszkanie z chłopakiem grzech – ci bardziej religijni, zwłaszcza rodzice, ciocie i starsze pokolenie będzie was namawiać na „czekanie aż do ślubu”. Pamiętaj, że to wasza decyzja, nie ich. Weźcie jednak pod uwagę konsekwencje takiej decyzji. Omówcie wspólnie z partnerem na ile ważne są dla ciebie i dla niego kwestie religii i tradycji. Uszanujcie swoje zdanie w tym zakresie.

Wspólne mieszkanie wiąże się też z codziennym spaniem razem. Nie oszukujmy się, raczej nikt z was nie będzie spał w osobnych pokojach. Jeśli więc nie planujecie jeszcze dziecka, jesteście młodzi i chcecie ten czas wykorzystać – nie zapomnijcie o zabezpieczaniu się. Jest to temat, o którym warto przypominać, szczególnie osobom, które w młodym wieku wyprowadzają się od rodziców. Nieważne czy studia, czy nowa praca bądź sytuacja rodzinna zmusiła do wyprowadzki – zabezpieczanie się jest naprawdę ważne.

Przedyskutujcie też temat co się stanie, jeśli jednak ty zajdziesz w ciążę i na świat będzie miało przyjść wasze dziecko. Co w takiej sytuacji? Czy jesteście gotowi na taki scenariusz? Jaki macie stosunek do macierzyństwa? Co myśli o tym Twój chłopak? To jeden z najważniejszych tematów, które powinniście omówić przed wspólnym zamieszkaniem.

Mieszkanie z chłopakiem – wady i zalety

Jeśli na serio planujesz zamieszanie razem z chłopakiem proponuję ci wypisać swoje własne za i przeciw wspólnego zamieszkania. Jak przedstawiam ci swoje zalety i wady takiej decyzji. Może cię zainspiruję. Do zalet zaliczyłabym:

 • Bliskość z partnerem i budowanie związku,
 • Wspólne spanie i seks,
 • Poznanie siebie nawzajem
 • Wspólny czas i wspieranie się nawzajem,
 • Poznanie swoich słabości i wad,
 • Nauka samodzielności
 • Dzielenie się obowiązkami i przyjemnościami
 • Początek budowania wspólnej przyszłości i stworzenia rodziny.

Jeśli miałabym wymienić wady to wypunktowałabym takie jak:

 • Wzrost wydatków i konieczność utrzymania się,
 • Brak możliwości osobnego ochłonięcia po kłótni,
 • Konieczność znoszenia denerwujących nawyków drugiej osoby,
 • Sprzątanie czy pranie po drugiej osobie,
 • Konieczność przygotowywania posiłków,
 • Trudność w skupieniu się na obowiązkach typu szkoła, praca.
 • Możliwość zaliczenia „wpadki” i zajścia w ciążę, jeśli się tego nie planuje.

Cóż mogę powiedzieć Ci na koniec. Ja podjęłam taką decyzję ponad rok temu i mieszkamy razem z moim chłopakiem razem pod wspólnym dachem. Pomimo tego, że zdarzają się i dobre i mniej dobre dni to uważam naszą decyzję za bardzo dobrą. W tym czasie nauczyliśmy się siebie i dalej się odkrywamy, oswajamy ze swoimi słabościami i wspieramy w trudniejszym czasie. Oboje też studiujemy i pracujemy, tak więc da się wszystko pogodzić, jeśli tylko się chce. Życzę ci zatem dobrej decyzji, bez względu na to jak by ona nie była. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
trendy 2022
Czytaj dalej

Trendy jesień-zima 2022-2023. Sprawdź czy masz te ubrania

Jesień to okres gdzie dni stają się krótsze, chłodniejsze a letnie sukienki kończą na ostatniej półce, aby móc ustąpić miejsca swetrom. Trendy nieustannie się zmieniają, ale pewne modele zawsze będą w modzie i to ich warto się trzymać. Sprawdź co warto mieć w swojej szafie i jak się przygotować na jesień 2022.
Czytaj dalej