Zdrowe odżywianie – jak zacząć?

Jak zacząć jeść zdrowo? Co należy jeść, aby dieta była zbilansowana i pełna wartości odżywczych? To częste pytania, które zadają sobie ludzie chcący wprowadzić do swojego trybu życia zdrowe odżywianie. Zostań z nami, a podpowiemy Ci jak zacząć się zdrowo odżywiać oraz jak wprowadzić do swojej diety pełnowartościowe produkty!

Jakie czynniki wpływają na zdrowe odżywianie?

Zacznijmy od początku. Uświadom sobie, że istnieje masa czynników, które wpływają na zdrowe odżywianie oraz sposób życia. Jeśli się nad nimi zastanowisz, może od razu zdasz sobie sprawę z tego, co tak naprawdę przeszkadza Ci w jedzeniu zdrowo. Poznaj te czynniki:

zdrowe odżywianie
  • Miejsce zamieszkania;
  • Stan zdrowia;
  • Sprawność fizyczna;
  • Aktywność fizyczna (jej poziom);
  • Specyfika wykonywanej pracy;
  • Czas dojazdu do pracy;
  • Praca w systemie zmianowym;
  • Środowisko;
  • Status ekonomiczny;
  • Umiejętności kulinarne;
  • Nawyki żywieniowe;
  • Organizacja czasu.

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które mają dość ogromny wpływ na zdrowe odżywianie. Zastanów się nad nimi. Pamiętaj również, że zdrowy umysł to więcej niż zdrowe odżywianie.

zdrowe odżywianie

Jak zdrowo się odżywiać? Jak zacząć żyć zdrowo?

Jeśli chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, musisz przejść przez pewien etap i uświadomić sobie, co jest potrzebne do zmiany sposobu odżywiania.

Pierwszym aspektem jest wiedza dotycząca odżywiania się, produktów oraz nawyków żywieniowych. Na początku dla każdego będzie to trudne do nauczenia się, lecz z pomocą dietetyka bądź różnych źródeł można ruszyć z tematem do przodu.

Drugim aspektem jest konsekwentne realizowanie założeń i postanowień, nawet jeśli po drodze zdarzają się odstępstwa. Należy pamiętać o tym, że zdrowie odżywianie to długoterminowy proces, który przyniesie również długoterminowe oraz owocne efekty.

zdrowe odżywianie

Sprawdź również: Fit śniadanie – 3 przepisy, które pokochasz

Zasady zdrowego odżywiania

Aby zacząć zdrowo się odżywiać, należy przestrzegać oraz pilnować pewnych zasad, które z pewnością zaowocują dobrym samopoczuciem oraz zgrabną sylwetką!

Regularne zdrowe odżywianie

Regularność posiłków wpływa na poziom energii w ciągu dnia, samopoczucie oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Najlepiej jadać między trzema a pięcioma posiłkami dziennie. Gdy Twoje posiłki są bardziej obfite – wystarczą trzy w ciągu dnia. Natomiast jeśli wolisz mniejsze porcje – do tych trzech posiłków należy dołożyć jeszcze dwa.

zdrowe odżywianie

Stawiaj na najmniej przetworzone produkty

Druga zasada zdrowego odżywiania mówi o tym, aby wybierać produkty najmniej przetworzone, a najlepiej w ogóle. Wszelka żywność w proszku, różnorodne fast foody bądź dania gotowe nie powinny pojawiać się u osób w zdrowej diecie. Odżywiaj się zdrowo! Zdrowa dieta to jadłospis złożony z produktów nieprzetworzonych, bliskich naturze, z krótkim składem oraz wiadomego pochodzenia.

Wprowadź warzywa do swojej diety

Warzywa powinny występować najczęściej w zdrowej diecie. Są one źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Warzywa to najzdrowsza grupa produktów spożywczych, która powinna się znaleźć w diecie każdego człowieka chcącego zdrowo się odżywiać. Zaleca się, aby warzywa stanowiły ¾ dziennej porcji, a owoce ¼.

zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie – jedz owoce w dwóch porcjach dziennie

Owoce najlepiej jeść w jednym posiłku w ciągu dnia. W drugim posiłku mogą stanowić dodatek. Dziennie owoców w diecie nie powinno być więcej niż 200-300 g. Zastanawiasz się dlaczego? Owoce to źródło cukrów prostych. Ich częste jedzenie sprzyja wyrzutom insuliny oraz wahaniom poziomu glukozy we krwi. Owoce nie są bezkarną przekąską, w przeciwieństwie do warzyw – pamiętaj o tym!

Ogranicz węglowodany, zwiększ spożycie tłuszczu

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy mało aktywności fizycznej, węglowodany w każdym posiłku nie są koniecznością. Zapotrzebowanie na węglowodany rośnie z każdą aktywnością fizyczną, więc są one dla osób, które ciężko pracują bądź trenują. W pozostałych przypadkach węglowodany dodać można do dwóch posiłków dziennie. Pamiętajmy, że w głównej mierze nie tyje się od spożycia tłuszczów, a węglowodanów.

Ogranicz spożycie soków w swojej diecie

Jeśli jesteś na zdrowej diecie – do picia powinna służyć tylko woda oraz ziołowe herbaty. Napoje słodkie to ogromna dawka cukru oraz chemii. Picie ich w sporych ilościach przyspiesza starzenie się organizmu.

Zdrowe odżywianie – wybieraj bardzo dobry nabiał

Jak zdrowo się odżywiać? Należy wybierać dobrej jakości nabiał, który pozwoli na zdrową dietę. Wiele osób mówi, aby totalnie zrezygnować z picia mleka. Mleko przez wiele osób jest źle trawione. Powoduje wzdęcia oraz problemy układu pokarmowego. Nabiał powinien pojawiać się w diecie nie częściej, niż raz dziennie.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz bardziej uważać na produkty, które jesz, i zrozumiesz, na czym polega zdrowe odżywianie. Dziękuje za uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać
ciasto dyniowe
Czytaj dalej

Czym pachnie jesień – jesienne przepisy w Twoim domu

Jesień to nieoczywista pora roku. Już w końcówce sierpnia, gdy lato powoli schodzi ze sceny, jesień    pokazuje swoje pierwsze oznaki. Poranki są bardziej rześkie, a wieczory chłodniejsze. Wraz z nadejściem września, pojawiają się kasztany i żołędzie, a liście mienią się różnymi kolorami. Pierwszy dzień jesień to taka magiczna data w kalendarzu. O tej porze roku można bardziej zadbać o siebie, nieco przystopować i otulić się nie tylko miękkim i puszystym kocem, ale także zapachami. Jak wiadomo – jesień jest bogata w zapachy. Jedne są bardziej, drugie mniej oczywiste. Gdyby jednak zastanowić się głębiej, czym właściwie pachnie jesień?
Czytaj dalej
w jakim czajniku najzdrowiej gotować wodę?
Czytaj dalej

W jakim czajniku najzdrowiej jest gotować wodę?

Gotowanie wody jest dziecinnie proste, ale nie zawsze przychodzi nam bezrefleksyjnie. Zwłaszcza dzisiaj, gdy świadomość zdrowego odżywiania i racjonalnych wyborów jest tak istotna dla naszego samopoczucia, skupiamy się na wyborze odpowiednich czajników. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że niektóre materiały są dla nas lepsze, inne nieco gorsze. Choć większość czajników, które znajdziemy w sklepach spełnia normy, to jednak są takie, które służą nam bardziej. Opisaliśmy je poniżej.
Czytaj dalej
cukinia dania z cukinii przepisy
Czytaj dalej

Poznaj cztery najlepsze dania z cukinii!

Pochodzi ze słonecznej Italii. Jej nazwa pochodzi od słowa „zucchina” i oznacza… małą dynię! Cukinia, bo to właśnie o niej mowa, w Polsce nazywana jest także kabaczkiem. Należy do rodziny dyniowatych tak samo jak arbuz, ogórek i dynia. Jej smak jest neutralny, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w wytrawnych, jak w słodkich daniach. Bogata w wartości odżywcze. Zawiera potas, żelazo, magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1 oraz beta karoten. Regularne jedzenie cukinii wpływa również na profilaktykę chorób układu krwionośnego, wzmacnia wzrok i chroni oczy. Spożycie cukinii wpływa też na zwiększenie odporności organizmu. Cukinia jest lekkostrawna, doskonale sprawdzi się u osób, którzy są na diecie – jest niskokaloryczna.
Czytaj dalej
fit śniadanie
Czytaj dalej

Fit śniadanie – 3 przepisy, które pokochasz

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego należy zadbać o to, aby było one zdrowe i dostarczyło nam niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy warto jeść śniadanie? Oczywiście, że tak! Sprawdź, jakie przepisy na fit śniadania odmienią Twój codzienny jadłospis!
Czytaj dalej